Európska únia spúšťa program zameraný na výskum nových variantov koronavírusu a vývoj vakcín ,,druhej generácie" proti jeho budúcim mutáciám. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová, ktorú v stredu citovala agentúra AFP.

Program s označením HERA incubator, ktorý sa oficiálne spúšťa v stredu, má zaistiť spoluprácu farmaceutických firiem, laboratórií, zdravotníckych orgánov a výskumných inštitúcií v rámci EÚ, povedala Leyenová v utorkovom rozhovore pre francúzsky denník Les Echos.

,,Vírus sa vyvíja a bude sa vyvíjať aj naďalej. Je potrebné pripraviť sa na ďalšie mutácie," komentoval spustenie programu hovorca EÚ.

KK32 Jeruzalem - Zdravotník naťahuje do injekčnej striekačky vakcínu proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Pfizer vo vakcinačnom centre 14. januára 2021 v Jeruzaleme. FOTO TASR/AP
A medical professional prepares to administer the Pfizer COVID-19 vaccine to a woman at a makeshift vaccination center in a sports arena in Jerusalem, Thursday, Jan. 14, 2021. (AP Photo/Maya Alleruzzo)
Neprehliadnite

Kolektívnu imunitu možno nikdy nedosiahneme. Covid-19 tu s nami môže byť navždy, ako chrípka

Komisia v tejto súvislosti požiada členské štáty o dodatočné finančné zdroje, aby mohla upraviť už existujúce dohody s výrobcami vakcín a zaistiť si tak dostatok očkovacích látok proti budúcim variantom koronavírusu.

Európska agentúra pre lieky (EMA) doposiaľ schválila tri vakcíny: od firiem AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Moderna. Dodávky do krajín EÚ však meškajú a EMA je preto pod tlakom, aby urýchlila proces schvaľovania vakcín od ďalších výrobcov.

Najnovšie o schválenie svojej očkovacej látky požiadala Janssen-Cilag, dcérska spoločnosť americkej firmy Johnson & Johnson (J&J). EMA by mohla o tejto vakcíne rozhodnúť do polovice marca.