Spojené štáty a Európska únia stupňujú svoj tlak na Turecko, aby zakročilo proti nedodržiavaniu sankcií, ktoré na Rusko v súvislosti s vojnou na Ukrajine uvalil Západ. Ten sa obáva, že turecký bankový sektor predstavuje potenciálne zadné dvierka pre nezákonné finančné toky, píšu Financial Times.
Treba tlačiť
Washington si zobral na mušku turecké banky, ktoré sa integrovali do ruského platobného systému Mir, zatiaľ čo Brusel pripravuje delegáciu, ktorá bude znepokojenie Únie tlmočiť priamo tureckým predstaviteľom. Tlak na Turecko prichádza v čase, keď sa západné štáty namiesto zavádzania nových opatrení prikláňajú k prísnejšiemu vynucovaniu dodržiavania existujúcich sankcií.
Zmena politiky Západu je podľa Financial Times nepriamym priznaním, že hospodárske sankcie uvalené na Rusko po februárovej invázii na Ukrajinu ruskú ekonomiku poškodili menej, ako sa predpokladalo. „Naším cieľom budú úniky vo finančnom sektore," povedal pre Financial Times predstaviteľ EÚ, ktorý si neželal byť menovaný. „Vyšleme jasný signál, že finančné inštitúcie z tretích krajín by sa nemali zapájať do platobného systému Mir, pretože to so sebou prináša určité riziká nedodržiavania sankcií. A tieto nedostatky musíme odstrániť," dodal s tým, že rozhovory EÚ a Spojených štátov o presadzovaní dodržiavania sankcií sa zameriavajú najmä na Turecko.
Ruská alternatíva
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ktorého krajina je členom Severoatlantickej aliancie od roku 1952, presadzuje tzv. vyvážený prístup k ukrajinskému konfliktu. Jeho odmietnutie podporiť západné sankcie voči Rusku a nedávny prísľub prehĺbiť hospodársku spoluprácu s Moskvou západných spojencov Ankary značne znepokojili.
Erdogan, ktorý sa v piatok stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, v auguste uviedol, že pri rozširovaní platobného systému Mir v Turecku došlo k „výraznému pokroku". Päť najväčších tureckých bánk - VakıfBank, Ziraat Bank, İšbank, DenizBank a Halkbank – je zapojených do Miru, ktorý vyvinula ruská centrálna banka ako domácu alternatívu k systémom Visa a Mastercard.