V rozhovore pre švédsky denník Dagens Nyheter to podľa agentúry Reuters uviedol Richard Bergström, generálny riaditeľ Európskej federácie farmaceutického priemyslu a združení (EFPIA).

Švédsky denník napísal, že EÚ kúpi vakcínu Imvanex od spoločnosti Bavarian Nordic a liečivo Tecovirimat od spoločnosti Siga Technologies zo Spojených štátov.

Bergström uviedol, že EÚ zatiaľ nepodpísala zmluvu so žiadnou z týchto firiem. Ubezpečil však, že „to pôjde rýchlo".

„Zmluvu by sme mali mať hotovú približne do týždňa a možno v júni nejaké obmedzené dodávky," citoval denník vyjadrenie Bergströma.

Agentúre Reuters sa bezprostredne nepodarilo získať reakciu EÚ na túto správu.

Imvanex je vakcína proti pravým kiahňam, s ktorými sú opičie kiahne úzko spojené.

V USA je schválená na prevenciu kiahní aj opičích kiahní. V Európskej únii je schválená na pravé kiahne, hoci lekári ju môžu neoficiálne predpisovať aj na opičie kiahne.

Úrady verejného zdravotníctva od začiatku mája zaznamenali v celkovo 19 krajinách sveta viac ako 200 potvrdených prípadov zvyčajne miernej vírusovej infekcie opičích kiahní alebo podozrení na toto ochorenie. Na Európu pripadá väčšina - 191 - prípadov, z toho 118 v krajinách EÚ.

Variant opičích kiahní, ktorý sa vyskytol v súčasnom ohnisku nákazy, má približne jednopercentnú smrtnosť. Zatiaľ neboli hlásené žiadne úmrtia, konštatoval Reuters.

Ďalšie dôležité správy

KK18 - Na snímke z roku 1997, ktorú poskytlo CDC počas vyšetrovania epidémie opičích kiahní v Konžskej demokratickej republike (KDR), sú ruky pacienta s opičími kiahňami, na ktorých sa objavuje charakteristická vyrážka počas rekonvalescencie. Prípady opičích kiahní v posledných týždňoch zaznamenali  v Británii, Belgicku, Portugalsku, Španielsku a Taliansku, ako aj v Kanade a Spojených štátoch. V piatok prvý prípad nákazy hlásila aj Austrália. Opičie kiahne sú zriedkavá vírusová infekčná choroba
Neprehliadnite

Prvý prípad opičích kiahní hlási už aj susedné Česko