Ministri sa dnes budú baviť o celkovo piatom balíku sankcií od začiatku ruskej invázie a podľa Borrella by mal zahŕňať aj energetický sektor. Postoje členských krajín sú však vzhľadom na ich energetickú závislosť od Ruska menej jednotné ako v predchádzajúcich prípadoch.
Odstrihnutie sa od ruskej ropy
„Toto je naša vojna. A ak ju prehráme, bude to na nás," apeloval na rázne kroky Landsbergis. Jeho krajina patrí spolu s ďalšími pobaltskými štátmi či Poľskom k zástancom najtvrdších protiruských krokov, medzi ktoré patrí úplné odstrihnutie od ruského plynu či ropy.
Naproti tomu Nemecko, Maďarsko či Taliansko o zastavení dovozu plynu hovoriť odmietajú. Podľa niektorých diplomatov by sa dvadsaťsedmička skôr mohla zhodnúť na zákaze dovozu ropy. Landsbergis dnes poznamenal, že by to pre EÚ nebol taký veľký zásah ako pri plyne a pritom by pripravil režim ruského prezidenta Vladimíra Putina o významné zdroje.
Kremeľ varoval pred dôsledkami
Zavedenie embarga EÚ na dovoz ruskej ropy zasiahne všetkých a k horšiemu ovplyvní energetickú bilanciu na európskom kontinente, povedal tlačový tajomník prezidenta Ruskej federácie Dmitrij Peskov pre agentúru Interfax.
„Pokiaľ vieme, o téme embarga na dodávky ropy sa aktívne diskutuje. Téma je veľmi komplikovaná, pretože takéto embargo vo všeobecnosti veľmi vážne ovplyvní svetový trh s ropou, veľmi vážne ovplyvní energetickú bilanciu na európskom kontinente k horšiemu," povedal Peskov novinárom.
„Američania zostanú so svojimi ľuďmi a bude im oveľa lepšie ako Európanom. Európania zažijú ťažké časy. Je to rozhodnutie, ktoré zasiahne všetkých," dodal Peskov.