Spoločnosť Apple vníma Európsku úniu ako čoraz nákladnejšie bremeno. Len minulý týždeň prehrala odvolanie v prípade daňového zvýhodnenia vo výške 13 miliárd eur. V marci dostala pokutu 1,8 miliardy eur za pravidlá týkajúce sa obchodu s aplikáciami. Čelí trom ďalším vyšetrovaniam, ktoré môžu viesť k sankciám za nedodržiavanie požiadaviek Zákona EÚ o digitálnych trhoch (DMA).
Apple sa minulý týždeň sústredil na uvedenie nového iPhonu, ktorý je „postavený na Apple Intelligence“ a sľubuje používanie umelej inteligencie na písanie správ, tvorbu filmov a rezervácie v reštauráciách. Tieto funkcie v Európskej únii ale dostupné nebudú, keďže spoločnosť tvrdí, že „regulačné nejasnosti“ bránia ich zavádzaniu. Informuje o tom Politico.
Jedna z prominentných používateľov iPhonu, komisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová, nebola z toho sklamaná a v júni uviedla, že je „celkom rada, že nedostane AI aktualizovanú službu na svojom iPhone“. Fanúšikovia Apple to vidia inak: „Mali by sme si kúpiť zariadenie mimo EÚ?“ pýtal sa jeden z nich na sociálnej sieti X. Apple však uviedol, že funkcie nebudú fungovať ani vtedy, ak je telefón nastavený na krajiny EÚ.
Apple bol jedným z technologických gigantov, ktorý si v minulosti vedel s Bruselom poradiť, vyhýbal sa problémom s protimonopolnými a regulačnými úradmi, ktoré trápili iné veľké technologické firmy. Najväčšie komplikácie sa ale sústredia na obchod s aplikáciami.
Írsko nevie, čo s peniazmi. Váha, či a ako využiť rozpočtový prebytok 8,6 miliardy eur
Spoločnosť vo fiškálnom roku, končiacom v septembri 2023, vygenerovala tržby vo výške 383 miliárd dolárov. Približne štvrtina pochádzala z Európy. Apple teraz predáva služby a berie podiel zo služieb ponúkaných inými vývojármi, ktorí predávajú svoje aplikácie v jeho obchode. Apple tvrdí, že týmto spôsobom zaručuje bezpečnosť a funkčnosť aplikácií; niektorí vývojári však tento poplatok označujú za nespravodlivú „Apple daň“, ktorú chcú, aby regulátori a súdy obmedzili.
Neustála kritika zo strany vývojárov, že Apple možno neurobila dostatočné zmeny, viedla spoločnosť k niekoľkým úpravám podmienok v posledných mesiacoch. „Určite sú pod tlakom, inak by tieto zmeny nerobili,“ povedal viceprezident z International Data Corporation (IDC) Francisco Jeronimo.
„Bude to hľadanie rovnováhy medzi tým, čo chce EÚ, a tým, čo Apple považuje za najlepší a najbezpečnejší zážitok pre koncových používateľov,“ dodal. Otázkou podľa neho zostáva, či to dôjde „do bodu, keď Apple povie: 'Nebudeme to uvádzať v EÚ, pretože požiadavky Európskej komisie sú neprimerané.'”
Hovorca Apple Julien Trosdorf uviedol, že spoločnosť bude „pokračovať v konštruktívnej spolupráci s Európskou komisiou“.