Európska únia vo štvrtok začala právne kroky proti Británii v súvislosti s britským zákonom o vnútornom trhu, ktoré môžu viesť až k procesu pred Európskym súdnym dvorom. Zákon totiž porušuje podmienky o vystúpení Británie z EÚ.
Exekutíva Európskej únie neúspešne žiadala britskú vládu, aby do konca septembra z návrhu kontroverzného zákona o vnútornom trhu vypustila pasáže porušujúce právne záväznú dohodu. Britská Dolná snemovňa však v utorok návrh schválila v pôvodnej podobe, čím podľa Ursuly von der Leyenovej zásadne nabúrala vzájomnú dôveru.
Britskému automobilovému priemyslu hrozí zavedenie ciel po brexite
Návrh s cieľom zabezpečiť voľný obchod medzi všetkými časťami Británie porušuje takzvaný protokol o Severnom Írsku, ktorý je jedným zo základných pilierov brexitovej dohody, ktorú vlani schválila Únia aj Británia. Aby mohol nadobudnúť účinnosť, musí zákon ešte schváliť Snemovňa lordov.
,,Lehota vypršala včera (v stredu) a problematické pasáže neboli odstránené. Preto sa dnes komisia rozhodla zaslať britskej vláde list, ktorý formálne začína konanie o porušení povinností," povedala Ursula von der Leyenová. Brusel je podľa nej naďalej otvorený dialógu.
Hlavnou úlohou summitu EÚ je upokojenie situácie vo východnom Stredomorí
Británia už od konca januára nie je členskou krajinou, počas prechodného obdobia trvajúceho do konca roka sa na ňu však vzťahujú členské povinnosti, ktorých plnenie kontroluje EK.
Podľa niektorých únijných politikov zákon výrazne skomplikuje už aj tak zložité vyjednávanie o budúcich vzťahoch, ktorých ďalšie kolo pokračuje dnes v Bruseli. Podľa britskej vlády je zákon o vnútornom trhu poistkou pre prípad, že by sa dohodu do konca roka nepodarilo vyjednať.