Európska únia musí znížiť svoju závislosť od Číny, pokiaľ ide o životne dôležité zariadenia a komponenty používané na výrobu obnoviteľnej energie. Uviedol to v utorok šéf Medzinárodnej agentúry pre obnoviteľnú energiu Francesco La Camera.

Je dôležité pracovať na „decentralizácii dodávateľského reťazca“, povedal na konferencii v Berlíne o veternej energii. Dodal, že by EÚ mala v tomto smere viac spolupracovať s Južnou Amerikou, juhovýchodnou Áziou a Afrikou.

Európsky blok v súčasnosti získava až 98 percent vzácnych zemín, ktoré sú životne dôležité v mnohých ekologických technológiách, z Číny. Čína vyrába tiež veľké množstvo veterných turbín a solárnych panelov.

Veľká závislosť od Číny je „znepokojujúca“, uviedol La Camera a dodal, že posilnenie spojení medzi rôznymi časťami sveta by pomohlo Európanom splniť ich ciele.

EÚ nedávno dosiahla predbežnú dohodu o takmer zdvojnásobení podielu obnoviteľných zdrojov na spotrebe energie v bloku do roku 2030, keďže sa snaží stať uhlíkovo neutrálnou a zbaviť sa ruských fosílnych palív.

Cieľom predbežnej politickej dohody je zvýšiť podiel obnoviteľnej energie na 42,5 percenta. Skupiny zelených však kritizovali dohodu a tvrdia, že nezachádza dostatočne ďaleko.

Ďalšie dôležité správy

WA 25 archív Čiba - Na archívnej snímke z 13. januára 2023 modelka pózuje pri modele čínskeho výrobcu elektromobilov BYD počas autosalónu v Tokiu. Čínsky výrobca elektromobilov BYD zaznamenal za minulý rok 2022 strmý nárast príjmov, ktorý prekonal aj odhady analytikov. Ukázali to údaje z hlásenia automobilky pre burzu. FOTO TASR/AP

A model poses for photos with one of the latest vehicles from Chinese auto manufacturer BYD at the Tokyo Auto Salon, an industry event similar to the world's auto sh
Neprehliadnite

Európske automobilky začínajú čeliť vážnemu riziku. Karty môžu zamiešať čínske elektromobily