Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v utorok vyzvala na posilnenie masovej výroby polovodičov v Európe z dôvodu zhoršujúcich sa geopolitických rizík v ázijských produkčných centrách. Uviedla to pri príležitosti slávnostného otvorenia výstavby továrne spoločnosti Infineon v Drážďanoch.

Dôležitosť polovodičového sektora

So začatím výroby v novom závode spoločnosti Infineon v Drážďanoch sa počíta na jeseň 2026. Investícia za približne päť miliárd eur by mala vytvoriť asi tisíc pracovných miest. Významné investície do polovodičov v poslednom období v Nemecku ohlásili aj strojárenská skupina Bosch, americký technologický gigant Intel a americký výrobca čipov Wolfspeed.

Šéfka bruselskej komisie pripomenula, že v súčasnosti sa výroba polovodičov celosvetovo koncentruje na Taiwane a v Južnej Kórei, teda v regiónoch poznamenaných veľkým napätím.

„Akékoľvek narušenie obchodu by okamžite poškodilo priemyselnú základňu a vnútorný trh Európy,“ varovala von der Leyenová.

Napätie v Ázii

Postavenie Taiwanu ako svetového centra výroby čipov vyvoláva obavy, pretože Čína v poslednom období stupňuje tlak na ostrovný štát, ktorý považuje za súčasť svojho územia. Komunistická vláda v Pekingu prisľúbila, že jedného dňa získa nad Taiwanom kontrolu, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčila ani použitie sily.

Južná Kórea má zase dlhodobo napäté vzťahy s komunistickou Severnou Kóreou, ktorá v oblasti opakovane uskutočňuje testy balistických rakiet.

Ďalšie dôležité správy

Automobilka Volkswagen Slovakia začala sériovo vyrábať vynovený Volkswagen e-up a modely Škoda Citigo iV a Seat Mii dostali elektrický pohon. Na snímke výroba elektrických vozidiel v montážnej a výrobnej hale 10. decembra 2019 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Automobilky budú pre polovodičový sektor kľúčové, môžu predstavovať dôležitý zdroj príjmov