Európska únia musí venovať väčšiu pozornosť ekonomickým súvislostiam svojej politiky v oblasti ochrany klímy, či už ide o náklady na obmedzenia emisií alebo príležitosti, ktoré prinášajú nové priemyselné odvetvia.

Spoločnú výzvu zverejnili v Bruseli mníchovský ekonomický inštitút Ifo, výskumná sieť EconPol Europe a Európsky okrúhly stôl pre klimatické zmeny a udržateľnú transformáciu.

EÚ musí zvážiť všetky negatívne a pozitívne účinky svojej klimatickej politiky vrátane vplyvu na možnosti spotreby obyvateľstva, konkurencieschopnosť priemyslu a dodávateľské reťazce, uviedol riaditeľ inštitútu Ifo Clemens Fuest.

Európska komisia sa doteraz zameriavala na trhové nástroje, predovšetkým na cenu emisií. Zdá sa však, že od tejto politiky sa odkláňa a namiesto toho prechádza k nákladnejším dotáciám na konkrétne technológie a k iným zásahom do trhu, uvádza sa v správe. Štátne zásahy do hospodárstva by sa mali podľa jej autorov uskutočňovať len tam, kde je to absolútne nevyhnutné a nie ako prvá reakcia.

Komisia, ktorá vzíde z blížiacich sa volieb do Európskeho parlamentu, by mala tiež klásť väčší dôraz na medzinárodnú spoluprácu. Len tak môže byť politika Únie v oblasti klímy udržateľná a európske spoločenstvo môže hospodársky prosperovať, uzavreli autori správy.

Ďalšie dôležité správy

Green,Business,Concept,,Finance,And,Investment,For,Sustainability,And,Carbon
Neprehliadnite

Klimatická iniciatíva: Plány Slovenska neobsahujú jasnú víziu, ako sa transformácia zrealizuje