Keď sa dánsky princ Frederik v nedeľu stane kráľom, koruna sa ocitne v rukách monarchu, ktorý cíti povinnosť intenzívne presadzovať riešenia na ochranu klímy. Dánsko nie je jedinou európskou krajinou, ktorej členovia kráľovskej rodiny využívajú svoju popularitu na to, aby ľuďom pomohli pochopiť, aké nedozerné následky bude globálne otepľovanie mať, ak sa ho nepodarí včas zastaviť.
Bojovníci z paláca
Nórsky kráľ Harald v novoročnom prejave povedal, že zdieľa „obavy a netrpezlivosť“ mladých ľudí, pokiaľ ide o ochranu prírody. Švédska korunná princezná sa zas v roku 2022 zúčastnila klimatickej konferencie a pomohla s obsahom knihy o pešom objavovaní krás Švédska. Monacký knieža Albert prostredníctvom svojej nadácie už niekoľko rokov podporuje snahy o ochranu oceánov, vymenúva Guardian.
Najväčším environmentálnym bojovníkom je však spomedzi európskych šľachticov britský kráľ Karol III., ktorý už pred vyše 50 rokmi upozornil na riziká znečisťovania. Kráľ navyše už roky kritizuje lobistov a popieračov zmeny klímy. „Odkladaním riskujeme tak veľa, že si nemôžeme dovoliť čakať, kým si nebudeme úplne istí, že pacient umiera,“ povedal počas stretnutia s vládnymi ministrami a podnikateľmi v roku 2013.
Niektorí aktivisti označujú rétoriku monarchov za pokryteckú. Európski králi, kráľovné, princovia a princezné patria medzi z najbohatších ľudí na kontinente. Mnohí z nich svojím prepychovým životným štýlom do veľkej miery prispievajú k prehlbovaniu klimatickej krízy. Okrem lietania súkromnými lietadlami vlastnia aj rozsiahle pozemky, ktoré by sa mohli využiť pre dobro spoločnosti a znížiť tlak na prírodu.
Náročné publikum
Niektorí monarchovia sa vzdali súkromných lietadiel a dovoleniek na superluxusných jachtách. Podľa expertov dokážu týmto správaním ovplyvniť oveľa širšiu skupinu ľudí a inšpirovať ich k osvojeniu menej znečisťujúceho životného štýlu.
Elity sú vzorom a majú veľký vplyv na vytváranie kultúrnych noriem a cieľov, vysvetlila Kimberly Nicholasová z Lundskej univerzity vo Švédsku. „Keď vidíte našu korunnú princeznú, ako sa v džínsoch vybrala na túru po náučnom chodníku, ktorý je od vášho bydliska vzdialený len hodinu cesty verejnou dopravou, tak to svedčí o tom, že život ‚na vysokej nohe‘ nemusí vytvárať veľkú uhlíkovú stopu,“ dodala.
Niektorí vedci tvrdia, že členovia kráľovskej rodiny dokážu lepšie osloviť najmä staršie generácie a národne orientované publikum. Tieto skupiny ľudí majú zväčša problém dôverovať odborníkom a aktivistom, no s monarchami sa dokážu stotožniť. V ich očiach sú totiž presvedčivejším poslom dôkazov o nebezpečenstvách spaľovania fosílnych palív a ničenia prírody.