Európa je považovaná za jeden z najprosperujúcejších regiónov sveta. Napriek tomu sú mnohí mladí ľudia v živote nešťastní. Britská charitatívna organizácia The Children’s Society v správe pre rok 2024 uviedla, že pokles duševnej pohody trápil v roku 2022 podľa údajov programu organizácie OECD pre medzinárodné hodnotenie študentov približne 16,6 percenta európskej mládeže.

Najnižšiu mieru nespokojnosti zaznamenalo so 6,7 percenta Holandsko. Podobne dobre sú na tom aj Fínsko (10,8 percenta) a Dánsko (11,3 percenta). Najvyššiu mieru nespokojnosti so životom vykázalo Spojené kráľovstvo s 25,2 percenta. Nasledovalo Poľsko (24,4 percenta) a Malta (23,6 percenta).

Mnohé rodiny v Spojenom kráľovstve majú problém dovoliť si dovolenky či zaplatiť deťom mimoškolské aktivity. Až 41 percent respondentov prieskumu charitatívnej organizácie nemá peniaze ani na oslavy narodenín či iné špeciálne udalosti.

Pre napätý domáci rozpočet sa dokonca 50 percent opýtaných detí nemôže zúčastňovať ani školských akcií či výletov. „Kríza životných nákladov v Spojenom kráľovstve ovplyvňuje možnosti mladých ľudí, pokiaľ ide o trávenie voľného času a socializáciu s priateľmi či rodinou,“ vysvetlil Jack O’Neill, manažér politiky a verejných záležitostí v The Children’s Society.

Okrem rastúcich cien robia mládeži obavy environmentálne výzvy, kriminalita a bezpečnosť na internete. Tlak na dosahovanie dobrých výsledkov v škole a šikana im na psychickej pohode takisto nepridávajú, dodal O’Neill.

Hoci sa správa od The Children’s Society zameriava najmä na Spojené kráľovstvo, podobné trendy možno pozorovať v celej Európe. Pokles životnej spokojnosti u mladých tu už zaznamenalo mnoho krajín. Jednou z kľúčových príčin je vysoká miera chudoby, ktorá spolu so sociálnou izoláciou v EÚ ohrozuje zhruba jedno zo štyroch detí.

Ďalšie dôležité správy

Zvýšené potenie, únava a bolesť hlavy môžu byť príznakom chorej štítnej žľazy.
Neprehliadnite

Necelá tretina Slovákov prežíva úzkosť a bezdôvodný smútok, problémy najviac trápia mladých