Európska komisia predstavila správu o strategickom výhľade z roku 2023, v ktorej analyzuje otvorenú strategickú autonómiu Európy založenú na udržateľnosti a dobrých podmienkach ľudí na život a navrhuje, ako sa k nej dopracovať.

Európska únia „sa vydala na cestu hlbokej a ambicióznej transformácie, cez ktorú chce v najbližších desaťročiach dosiahnuť klimatickú neutralitu a udržateľnosť. Tento prechod na udržateľnosť bude mať zásadný vplyv na posilnenie otvorenej strategickej autonómie EÚ, jej dlhodobú konkurencieschopnosť, zachovanie jej modelu sociálneho trhového hospodárstva a upevnenie jej postavenia globálneho lídra v novom hospodárstve s nulovou bilanciou emisií. Ak má EÚ uspieť, bude sa musieť zaoberať viacerými výzvami a prijať rozhodnutia, ktoré budú meniť naše spoločnosti a hospodárstva v nebývalom tempe a rozsahu,“ uvádza eurokomisia s tým, že správa z roku 2023 poskytuje prehľad týchto výziev a navrhuje desať oblastí, v ktorých treba zasiahnuť, aby bola transformácia úspešná.

S cieľom poskytnúť tvorcom politík ekonomické ukazovatele, ktoré zahŕňajú aj dobré podmienky na život, navrhujú upraviť hrubý domáci produkt (HDP) tak, aby zohľadňoval rôzne faktory, napríklad zdravie a životné prostredie. „Týmto prístupom sa posilní otvorená strategická autonómia a globálne postavenie EÚ v jej úsilí o odolné hospodárstvo s nulovou bilanciou emisií,“ konštatuje Komisia.

„Správa o strategickom výhľade za rok 2023 prichádza vo veľmi vhodnom čase. Komisia analyzuje kľúčové výzvy, ktorým bude EÚ čeliť pri prechode na udržateľnosť, a navrhuje ich riešenie. V tejto analýze sa jasne ukazuje naše zameranie na dobré podmienky súčasných a budúcich generácií na život a naliehavá potreba chrániť našu planétu. Chceme, aby Európa zostala v popredí úsilia o prechod na udržateľnosť, pri ktorom sa zhodnotí naše jedinečné sociálne trhové hospodárstvo a sila svetového obchodu. Upevní sa tak postavenie Európy ako svetového lídra, ale aj naša otvorená strategická autonómia, čiže samostatnosť a zároveň schopnosť budovať silné partnerstvá s ostatnými,“ vyjadril sa podpredseda Komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad Maroš Šefčovič.

Správu o výhľade z roku 2023 predložia členským štátom EÚ na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti 10. júla. Očakáva sa pritom, že bude spolu s prácou španielskeho predsedníctva v Rade EÚ slúžiť aj ako podklad pre diskusiu vedúcich predstaviteľov na neformálnom zasadnutí Európskej rady v Granade v októbri 2023.

Ďalšie dôležité správy

Ursula von der Leyenová TK
Neprehliadnite

Eurokomisia predložila návrh rozpočtu EÚ na rok 2024