Európska komisia poslala v stredu krajinám EÚ neoficiálny dokument, v ktorom načrtla možnosti zmierňovania následkov prudkého nárastu cien plynu v Európe. Varuje takisto aj pred výraznými zásahmi do trhu s plynom, ktoré so sebou môžu priniesť riziká, píše Euractiv.
Vysoké ceny
Ceny plynu v EÚ od roku 2021 dosiahli závratne vysoké úrovne. Môže za to narušenie tokov z Ruska, ako aj celosvetový nedostatok tejto suroviny. Následky možno pozorovať aj na trhu s elektrinou a vysokých účtoch za spotrebu.
Niektoré krajiny EÚ reagovali tým, že navrhli uvalenie stropu na ceny plynu.
Zatiaľ čo Komisia vo svojom neoficiálnom dokumente zvýrazňuje možné riešenia, pred zastropovaním veľkoobchodných cien plynu varuje. Mohlo by to totiž poškodiť schopnosť Európy nakupovať plyn na svetových trhoch, byť extrémne nákladné a znížiť stimuly v oblasti znižovania dopytu.
Strop na ruský plyn
Európska komisia v rámci možných riešení vysokých cien plynu navrhuje uvalenie cenového stropu na dodávky ruského plynu. Ten v súčasnosti tvorí až deväť percent dodávok do EÚ. Inštitúcia argumentuje tým, že „Rusko má stále prospech z vysokých cien“ a zastropenie by obmedzilo príjmy Kremľa, čím by došlo k zníženiu jeho schopnosti financovať vojnu na Ukrajine.
Krajiny do veľkej miery závislé od tokov ruského plynu však s takýmto opatrením nesúhlasia. Obávajú sa, že by Rusko zareagovalo úplným zavretím kohútikov.
Niektoré krajiny zas pochybujú o efektívnosti tohto opatrenia, keďže Moskva dodávky svojho plynu do Európy už aj tak znížila o 80 percent.
Podľa iných krajín zas treba tento krok nazvať skôr sankciou než núdzovým opatrením. Jeho schválenie by si teda podľa nich vyžadovalo súhlas všetkých krajín bloku. To by mohlo viesť k obštrukciám zo strany niektorých krajín, najmä Maďarska.
Ostatné možnosti
Európska komisia je podľa svojich slov pripravená rokovať o navrhnutí dočasného rámca EÚ, ktorého cieľom bude obmedziť vplyv vysokých cien plynu na ceny elektriny.
Jednou z potenciálnych možností, ako to dosiahnuť, by bolo zaviesť cenový strop na výroby elektriny „na úrovni, ktorá by pomohla znížiť ceny elektriny bez toho, aby viedla k celkovému zvýšeniu spotreby plynu“.
Rozdiel medzi skutočnými nákladmi a účtami za spotrebu by vyrovnali elektrické sústavy krajín EÚ. Toto opatrenie síce zvýhodňuje spotrebiteľov, no jeho problémom je, že podporuje spotrebu plynu.
Ďalšie návrhy, ktoré Komisia vo svojom dokumente uviedla, zahŕňajú napríklad spoluprácu so „spoľahlivými dodávateľskými partnermi“ s cieľom dosiahnuť „vzájomné porozumenie“ v otázke znižovania cien.