Európska komisia odporučila, aby Ukrajina získala štatút kandidátskej krajiny. Ide o symbolický krok na jej dlhej ceste k členstvu v EÚ, píše portál Bloomberg. Výkonný orgán EÚ v piatok odporúčanie schválil pod podmienkou, že Kyjev v budúcnosti splní podmienky v oblasti právneho štátu či boja proti korupcii.
Odporúčanie má pre Ukrajinu veľký význam, keďže krajina investovala veľkú časť svojej politickej budúcnosti do užších vzťahov s Európou s cieľom získať si morálnu podporu pre svoj boj proti ruskej agresii.
Posledné slovo budú mať členské štáty
V rámci náročného prístupového procesu však neexistuje žiadna skratka, ktorá by proces, ktorý zvyčajne trvá viac ako desaťročie, urýchlila, konštatuje Bloomberg.
Posledné slovo v otázke kandidátskeho štatútu budú mať členské štáty EÚ. Ku schváleniu je potrebný súhlas všetkých 27 členských krajín.
Lídri EÚ budú o otázke rokovať 23. a 24. júna v Bruseli. Podpora všetkých štátov však nie je istá, keďže niektoré vlády vrátane dánskej a holandskej mali v minulosti voči udeleniu štatútu výhrady. Najväčšie členské krajiny EÚ však vyjadrili Ukrajine svoju podporu, takže bude pre ostatných náročné rozhodnutie v tejto otázke blokovať.
Problém s korupciou
V rámci minuloročného indexu vnímania korupcie organizácie Transparency International sa Ukrajina umiestnila na 122. mieste z celkového počtu 180 krajín. V rokoch 2004 a 2014 vyšli Ukrajinci do ulíc s cieľom prinútiť vládu k tomu, aby korupciu odstránila. V rámci prieskumu organizácie Rating vyjadrilo v marci podporu členstvu v EÚ až 91 percent Ukrajincov, čo predstavuje prudký nárast oproti úrovni z decembra, keď to bolo iba 61 percent.