Európska komisia (EK) chce urýchliť schvaľovací proces pri nových experimentálnych liekoch proti Covidu-19 tak, aby do októbra boli lekárom k dispozícii aspoň tri nové preverené preparáty. Vyplýva to zo zverejneného dokumentu, v ktorom EK sľubuje miliónové investície do farmaceutického výskumu a výrobných kapacít. Eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidisová uviedla, že je potrebné napraviť stav, keď sú v európskom bloku na použitie proti Covidu schválené už štyri vakcíny, ale iba jediné liečivo.

„Očkovanie zachraňuje životy, ale Covid-19 nemôže zničiť. Nevyhnutne potrebujeme liečivá, ktoré zníži nutnosť hospitalizácie, urýchli dobu liečby a zníži úmrtnosť," uviedla Kyriakidisová.

KK12 Puurs - Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová sleduje prezentáciu počas návštevy farmaceutickej spoločnosti Pfizer v belgickom meste Puurs 23. apríla 2021. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen, center, watches a presentation during an official visit to the Pfizer pharmaceutical company in Puurs, Belgium, Friday, April 23, 2021. (John Thys, Pool via AP)
Neprehliadnite

Eurokomisia predstavila stratégiu EÚ pre liečbu ochorenia Covid-19

Aktuálne je jediným schváleným liekom proti Covidu-19 antivirotikum remdesivir, ktorý Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila na užívanie už vlani v júni. Prípravok americkej spoločnosti Gilead Sciences vyvinutý tímom pod vedením Čecha Tomáša Cihláře je určený pacientom s veľmi vážnym priebehom choroby. EMA teraz posudzuje žiadosti o schválenie ďalších troch liekov - ide o prípravky na báze monoklonálnych protilátok bamlanivimab a etesevimab od firmy Eli Lilly a kombinácie protilátok casirivimab / imdevimab od spoločnosti Regeneron.

Európska komisia tiež uviedla, že plánuje zostaviť zoznam desiatich najsľubnejších preparátov, ktoré sa teraz pre použitie pri ochorení Covidu testujú, a do júna z neho vyberie päť, do ktorých ďalšieho vývoja bude investovať.

EMA už schválila štyri vakcíny proti Covidu-19 od firiem Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Komisia oznámila, že do júna predĺži kontroly vývozu vakcín vyrobených v EÚ do ďalších krajín. Tento mechanizmus funguje od februára a výrobcovia podľa neho musí vývoz vakcín hlásiť a čakať na jeho schválenie. EÚ ho presadila v reakcii na to, že niektoré farmaceutické firmy ohlásili krátenie dodávok vopred objednaných vakcín. Týkalo sa to predovšetkým vakcín od firmy AstraZeneca.