Európska komisia (EK) chce urýchliť schvaľovací proces pri nových experimentálnych liekoch proti Covidu-19 tak, aby do októbra boli lekárom k dispozícii aspoň tri nové preverené preparáty. Vyplýva to zo zverejneného dokumentu, v ktorom EK sľubuje miliónové investície do farmaceutického výskumu a výrobných kapacít. Eurokomisárka pre zdravotníctvo Stella Kyriakidisová uviedla, že je potrebné napraviť stav, keď sú v európskom bloku na použitie proti Covidu schválené už štyri vakcíny, ale iba jediné liečivo.
„Očkovanie zachraňuje životy, ale Covid-19 nemôže zničiť. Nevyhnutne potrebujeme liečivá, ktoré zníži nutnosť hospitalizácie, urýchli dobu liečby a zníži úmrtnosť," uviedla Kyriakidisová.
Eurokomisia predstavila stratégiu EÚ pre liečbu ochorenia Covid-19
Aktuálne je jediným schváleným liekom proti Covidu-19 antivirotikum remdesivir, ktorý Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila na užívanie už vlani v júni. Prípravok americkej spoločnosti Gilead Sciences vyvinutý tímom pod vedením Čecha Tomáša Cihláře je určený pacientom s veľmi vážnym priebehom choroby. EMA teraz posudzuje žiadosti o schválenie ďalších troch liekov - ide o prípravky na báze monoklonálnych protilátok bamlanivimab a etesevimab od firmy Eli Lilly a kombinácie protilátok casirivimab / imdevimab od spoločnosti Regeneron.
Európska komisia tiež uviedla, že plánuje zostaviť zoznam desiatich najsľubnejších preparátov, ktoré sa teraz pre použitie pri ochorení Covidu testujú, a do júna z neho vyberie päť, do ktorých ďalšieho vývoja bude investovať.
EMA už schválila štyri vakcíny proti Covidu-19 od firiem Pfizer / BioNTech, AstraZeneca, Moderna a Johnson & Johnson. Komisia oznámila, že do júna predĺži kontroly vývozu vakcín vyrobených v EÚ do ďalších krajín. Tento mechanizmus funguje od februára a výrobcovia podľa neho musí vývoz vakcín hlásiť a čakať na jeho schválenie. EÚ ho presadila v reakcii na to, že niektoré farmaceutické firmy ohlásili krátenie dodávok vopred objednaných vakcín. Týkalo sa to predovšetkým vakcín od firmy AstraZeneca.