Európska komisia vo štvrtok predstavila návrhy na zjednodušenie administratívnej záťaže pre poľnohospodárov a ďalšie opatrenia, ktoré majú zmierniť tlak, ktorému poľnohospodári čelia. Chcela by okrem iného zjednodušiť niektoré podmienky, ktoré musia farmári v Európskej únii spĺňať pre získanie dotácií, či znížiť počet kontrol v poľnohospodárskych podnikoch až o 50 percent. Komisia návrh zverejnila v deň, keď sa v strednej a východnej Európe konali protesty poľnohospodárov zamerané okrem iného proti európskej poľnohospodárskej politike. V pondelok sa návrhmi budú zaoberať ministri pôdohospodárstva 27 členských štátov EÚ, ktorí sa zídu v Bruseli.
Komisia tiež v návrhoch uvádza, že chce zmierniť požiadavky na zachovanie trvalých trávnych porastov, aby zmiernila stratu príjmov, ktorú to znamená pre bývalých chovateľov hospodárskych zvierat, ktorí prešli na pestovanie iných plodín. Súčasťou zoznamu je aj objasnenie používania pojmov „vyššia moc“ a „mimoriadne okolnosti“, aby sa predišlo postihom poľnohospodárov za nedodržanie podmienok Spoločnej poľnohospodárskej politiky. V marci plánuje EK spustiť online konzultácie a neskôr vypracovať podrobnú analýzu, ktorej cieľom je zistiť najzávažnejšie dopady zložitého právneho rámca na poľnohospodárov.
Komisia takisto navrhuje „zjednodušiť metodiku niektorých kontrol“ s cieľom „znížiť až o 50 percent počet návštev poľnohospodárskych podnikov vykonávaných národnými správnymi orgánmi“. Zámerom je „racionalizovať a spresniť vyhodnocovanie plošného monitoringu“ vďaka „automatizovanej analýze snímok“ z európskeho satelitného programu Copernicus. Toto opatrenie priamo reaguje na požiadavky členských štátov, uvádza sa v tlačovom vyhlásení EK.
„Komisia je aj naďalej plne odhodlaná hľadať riešenia, ktoré by zmiernili tlak (...) a pomohli našim poľnohospodárom zabezpečiť potravinovú bezpečnosť,“ uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová. Komisia už v januári navrhla opatrenia na čiastočné obmedzenie dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny a väčšiu flexibilitu pri pravidlách týkajúcich sa nevyužitej pôdy. Poľnohospodári však považovali tieto ústupky do veľkej miery z nedostatočné, a to v súlade s členskými štátmi, ktoré žiadali ambicióznejšie opatrenia. Tento návrh tiež neviedol k ukončeniu poľnohospodárskych protestov, ktoré v posledných mesiacoch zachvátili mnohé európske krajiny.