Európska investičná banka (EIB) chce zvýšiť investície do obranného sektora. Ďalších šesť miliárd eur investuje do bezpilotných lietadiel, satelitov a do kybernetickej bezpečnosti. Povedala to prezidentka banky Nadia Calviňová. Európa sa snaží dohnať Rusko, ktoré kvôli vojne na Ukrajine masívne zbrojí.
Plán EIB podčiarkuje ochotu Európy viac požičiavať firmám z obranného sektora vzhľadom na to, že ruská invázia na Ukrajinu zmenila zakorenený názor, že región je pred útokmi v bezpečí a môže sa v obrane spoliehať na Spojené štáty, uviedol Reuters. „Je jasné, že potrebujeme posilniť európsky bezpečnostný a obranný priemysel,“ povedala Calviňová. „Na investície do tejto oblasti sme vyčlenili osem miliárd eur, z ktorých boli investované iba dve miliardy,“ spresnila.
Pre investovanie peňazí bol podľa nej vytvorený osobitný tím. „Aktívne spolupracujeme s európskym priemyslom, takže možno očakávať, že v druhej polovici roka vznikne súbor projektov,“ uviedla šéfka EIB. Zdôraznila dôležitosť bezpečnosti hraníc, vojenskej mobility, odmínovania a vojenských nemocníc. EIB disponuje značnými finančnými prostriedkami, ale pri podpore obrany postupuje opatrne. Podporila napríklad satelitný projekt v Poľsku a nemeckého výrobcu dronov, vyhýba sa však munícii. Nedávno zmenila pravidlá a umožnila poskytovať pôžičky obranným firmám alebo do nich nepriamo investovať.
Tim Lawrenson z Medzinárodného inštitútu pre strategické štúdiá označil krok EIB za symbolický. Vyšle podľa neho signál ostatným bankám, ktoré sa často EIB inšpirujú, že je prijateľné podporovať zbrojárske firmy. „Každý európsky tank sa skladá z tisícov dielov, ktoré vyrábajú stovky malých dodávateľov obranných zariadení po celej Európe," povedal Lawrenson. „Tieto spoločnosti mali ťažkosti získať úvery a budú z toho najviac ťažiť,“ dodal. Povedal tiež, že osem miliárd eur je stále málo v porovnaní s tohtoročnými európskymi výdavkami na obranu v objeme 476 miliárd dolárov, čo je samo o sebe stále menej ako 968 miliárd dolárov, koľko vyčlenili na obranu Spojené štáty.
Opatrenie ale nerieši fakt, že ruská zbrojárska výroba zatieňuje tú ukrajinskú, pripomína Reuters. „Ukrajinský štátny rozpočet na obranu predstavuje desať miliárd eur,“ povedal generálny riaditeľ ukrajinského štátneho výrobcu zbraní JSC UDI Herman Smetanin. „Rusko vydáva desaťkrát viac. Je ťažké viesť vojnu za takejto nerovnováhy,“ dodal.