Európska centrálna banka (ECB) nezmenila nastavenie menovej politiky. Rada guvernérov ECB vo štvrtok ponechala kľúčovú sadzbu na nule, depozitnú sadzbu na -0,50 percenta a sadzbu na jednodňové refinančné operácie na 0,25 percenta. Nemení sa ani program nákupu dlhopisov. Rada uviedla, že v súčasnej situácii existuje veľké riziko zhoršenia ekonomických vyhliadok eurozóny a že bude pozorne sledovať prichádzajúce informácie vrátane vývoja pandémie. Podľa ekonómov sa ECB chystá zvýšič nákupy dlhopisov.
Rada v decembri na základe aktualizovaných prognóz prehodnotí ekonomické vyhliadky a riziká. Na tomto základe potom pristúpi k rekalibrácii všetkých nástrojov, aby pomohla zmierniť následky pandémie a zabezpečila podporu zotavovania ekonomiky. Rada guvernérov očakáva, že hlavné úrokové sadzby zostanú na aktuálnych úrovniach, alebo ešte klesnú, kým sa výhľad rastu spotrebiteľských cien nezačne výrazne približovať k inflačnému cieľu ECB. Táto konvergencia sa navyše musí konzistentne prejavovať v dynamike inflácie.
Predstavitelia Európskej centrálnej banky varovali pred silným eurom
ECB ďalej uviedla, že bude pokračovať v núdzovom pandemickom programe nákupov aktív (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP), ktorý spustila koncom marca. Jeho celkový objem je nastavený na 1,350 bilióna eur. Program bude pokračovať flexibilným spôsobom, kým sa podľa Rady guvernérov neskončí obdobie koronakrízy, v každom prípade však minimálne do konca júna 2021. ECB bude tiež pokračovať v programe nákupov aktív (APP) tempom 20 miliárd eur mesačne spoločne s dodatočným dočasným zvýšením objemu o 120 miliárd eur do konca roka. Rada guvernérov naďalej predpokladá, že program nákupu aktív APP bude pokračovať, kým to bude potrebné na umocnenie stimulačného vplyvu nastavenia základných sadzieb. Program sa skončí až tesne predtým, než ECB začne zvyšovať svoje kľúčové sadzby.
ECB bude takisto pokračovať v reinvestovaní plného objemu splátok istiny z dlhopisov získaných v rámci programu nákupu aktív ešte dlhší čas po tom, ako začne zvyšovať úrokové sadzby, a v každom prípade tak dlho, kým to bude potrebné na zachovanie priaznivých likvidných podmienok a vysokého stupňa menovej akomodácie. ECB bude rovnako naďalej poskytovať dostatočnú likviditu prostredníctvom refinančných operácií. Predovšetkým tretia séria cielených dlhodobých refinančných operácií (TLTRO III) zostáva podľa Rady guvernérov atraktívnym zdrojom financovania pre banky, čím podporuje úverovanie pre firmy a domácnosti.
Európska centrálna banka v tomto roku podnikla sériu mimoriadnych opatrení na podporu inflácie a ekonomiky, ktorá sa stretáva s negatívnymi dopadmi koronakrízy. Hrubý domáci produkt eurozóny v druhom štvrťroku klesol oproti trom predchádzajúcim mesiacom o rekordných 11,8 percenta.