Európska agentúra pre lieky (EMA) v stredu schválila v poradí už druhú vakcínu proti koronavírusu. Ide o vakcínu spoločnosti Moderna. Informáciu na svojom účte na Twitteri potvrdila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Dobrá správa pre naše úsilie priniesť viac vakcín proti COVID-19 pre Európanov! Európska agentúra pre lieky usúdila, že vakcína od Moderny je bezpečná a účinná,“ uviedla šéfka exekutívy EÚ.

Von der Leyenová zároveň dodala, že eurokomisia teraz „plnou rýchlosťou“ pracuje na tom, aby vakcínu, ktorú EMA podmienečne schválila pre jednotný trh EÚ, tiež odobrila a sprístupnila jej distribúciu v členských krajinách EÚ.

„Táto vakcína nám dáva ďalší nástroj na prekonanie súčasnej krízy,“ komentovala podmienečné odporúčanie druhej vakcíny šéfka agentúry Emer Cookeová. EMA bude podľa nej naďalej monitorovať údaje o bezpečnosti a efektivite tejto vakcíny, ktoré jej výrobca musí poskytovať

KK27 Londýn - Na snímke zdravotná sestra drží ampulka s vakcínou spoločností Pfizer a Biontech proti ochoreniu COVID-19 v nemocnici 8. decembra 2020 v Londýne. Britská Národná zdravotná služba (NHS) vydala v stredu preventívne varovanie pred podaním vakcíny proti novému koronavírusu od spoločností Pfizer a BioNTech ľuďom, ktorí mali v minulosti
Neprehliadnite

Pfizer a Moderna preveria svoje vakcíny po objavení nového variantu koronavírusu

Európska komisia v mene členských štátov EÚ objednala od spoločnosti Moderna prvotnú dávku 80 miliónov vakcín s možnosťou dokúpenia ďalších 80 miliónov dávok. Aj vakcína od Moderny, podobne ako už schválená očkovacia látka od spoločnosti Pfizer/BioNTech, sa bude podávať osobám vo veku nad 18 rokov.

Látka spoločnosti Moderna má oproti prípravku firiem Pfizer a BioNTech výhodu v tom, že nemusí byť skladovaná pri extrémne nízkych teplotách, a preto bude jednoduchšie ju distribuovať až k samotným pacientom. Aj táto vakcína by sa však pre maximálnu ochranu podávala v dvoch dávkach, pričom druhé očkovanie sa má vykonávať štyri týždne po prvom. Rovnako ako pri prvej vakcíny už používané v EÚ je podľa výrobcu účinnosť očkovacej látky okolo 95 percent.

Krabice obsahujúce vakcínu proti ochoreniu COVID-19 od americkej biotechnologickej spoločnosti Moderna počas prepravy z distribučného centra v meste Olive Branch, americký štát Mississippi v nedeľu 20. decembra 2020. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v piatok 18. decembra definitívne schválil druhú vakcínu proti ochoreniu COVID-19, a to od spoločnosti Moderna.
Neprehliadnite

V USA podávajú prvé vakcíny proti Covid-19 od spoločnosti Moderna

Podľa EMA tieto štatistiky potvrdilo testovanie s účasťou 30 000 ľudí. Viac ako deväťdesiatpercentnú účinnosť mala vakcína aj u rizikových pacientov. K najčastejším vedľajším účinkom očkovania patrí bolesť či opuch v mieste vpichu, únava, malátnosť, zvýšená teplota či bolenie hlavy.

Pretože bola vakcína schválená podmienečne, musí jej výrobca priebežne v nasledujúcich dvoch rokoch dodávať ďalšie klinické údaje. Ďalšie testy by mali okrem iného preukázať, ako dlho vakcína chráni pred Covidom-19, ako dobre bráni závažnému priebehu choroby, ako účinne chráni pacientov s oslabenou imunitou, deti a tehotné ženy a či dokáže zabrániť aj prípadom choroby bez príznakov