„Nepodporím rušenie letného času, lebo Slováci na tom oveľa viac stratia, než získajú,“ uviedol europoslanec v súvislosti s oznámením predsedu EK Jeana-Clauda Junckera, že na základe 84-percentnej pozitívnej odozvy internetového prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 4,7 milióna Európanov, exekutíva EÚ pripraví legislatívny návrh na zrušenie posúvania času na území celej Únie.
Nagy: Kto by vstával o piatej ráno?
Komisia musí tento návrh následne zaslať na odobrenie do Európskeho parlamentu a tiež Rade EÚ (ministri členských štátov). Postoj členských krajín Únie rušiť striedanie letného a zimného času nie je zatiaľ jednotný. Európsky parlament sa vo februári hlasom 384 europoslancov vyjadril za zrušenie striedania zimného a letného času, proti bolo 153 zákonodarcov a 12 sa zdržalo.
J. Nagy tvrdí, že existujú logické argumenty, prečo bude hlasovať proti prípadnému návrhu eurokomisie. „Vďaka letnému času nám slnko svieti 180 dní v roku aj po 19. hodine. Bez letného času to budú iba tri mesiace a dni, keď slnko svieti po 20. hodine, by sme u nás už nezažili vôbec,“ upozornil na situáciu, ktorá môže nastať na Slovensku.
Poslanec pripustil, že pri posúvaní času dochádza k nepríjemnostiam, ale prechod iba na zimný čas, čo by bol prípad SR, by bol podľa neho horší. Argumentuje aj tým, že kratšie denné svetlo zvyšuje depresie, a pýta sa, čo to prinesie pre zdravie piatich miliónov ľudí na Slovensku, keď pol roka bude o hodinu menej bez denného svetla po pracovnom čase či škole. Tvrdí, že minimálny počet občanov to nahradí nejakou aktivitou o piatej nadránom.
Posunutie časového pásma
Riešením by podľa J. Nagya mohlo byť, že by oproti Západu posunul svoje časové pásmo o jednu hodinu dopredu (ukrajinský čas), lebo je to v právomoci členskej krajiny. Upozornil však, že by to bolo dosť nepraktické v zime, keď by svitalo až o pol deviatej ráno, nehovoriac o stredoeurópskej ekonomickej a kultúrnej orientácii a väzbách Slovenska.
„Hlasovať, mobilizovať proti niečomu je vždy ľahšie ako pre zachovanie existujúceho systému alebo pre jeho vylepšenie. A myslím si, že jedno percento Európanov, ktoré sa zúčastnilo ankety Európskej komisie, nemá rozhodnúť za zvyšných 520 miliónov obyvateľov Únie. Najmä ak ide o otázku, kde naše záujmy určujú číro zemepisné rozdiely. Otvorený diktát väčšiny na základe emócií je nebezpečný precedens pre malé štáty v EU,“ skonštatoval europoslanec.
J. Nagy v tejto súvislosti spresnil, že ak obyvatelia západoeurópskych krajín, ktorým vďaka posúvaniu času aj v lete, no najmä v zime, neskoro vychádza slnko, ako sú Španielsko, Švédsko a možno aj Francúzsko a krajiny Beneluxu, chcú naozaj niečo urobiť, tak nech presunú svoju krajinu do im prirodzeného časového pásma, v ktorom je napríklad Portugalsko alebo Spojené kráľovstvo. „A tak by sa prospešné posúvanie na letný čas mohlo zachovať v celej Európe,“ dodal.