Ide o jedinú možnosť priamo volených europoslancov ovplyvniť takzvaný TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership), ktorý sprevádzajú horúce debaty podporovateľov a odporcov. Predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz rozhodol o odložení rokovania v Štrasburgu kvôli viac ako dvesto pozmeňujúcim návrhom k odporúčaniam vypracovaným výborom pre zahraničný obchod.

Euro-atlantické rokovania o zóne voľného obchodu a investíciách, ktoré prebiehajú už od predvlaňajška, sa tak môžu dostať do pléna parlamentu najskôr v júli. „Dodatočný čas využijeme na dosiahnutie stabilnej väčšiny pre rezolúciu o TTIPe,” povedal spravodajca návrhu a zároveň predseda výboru pre zahraničný obchod Bernd Lange. Europoslanci, ktorí chcú k rokovaniam o obchodnej zmluve vydať silný odkaz, sa totiž v názoroch nevedia zjednotiť.

Menšia frakcia konzervatívcov a reformistov z odsunutia rokovania obvinila nejednotný veľký poslanecký klub socialistov. „Rozhodnutie odložiť rokovanie je veľkým sklamaním. Parlament bol na hlasovanie pripravený, ale predseda Martin Schulz ho stiahol, aby sa vyhol zahanbeniu skupiny socialistov,” píše frakcia vo svojom stanovisku. Lídri USA a Nemecka Barack Obama a Angela Merkelová by pritom rokovania chceli ukončiť čo najskôr.

Odloženie rokovania je v europarlamente pomerne neštandardné. Poslanec ľudovcov Christofer Fjellner pre server Politico povedal, že počas jeho jedenástich rokov v parlamente si na niečo také nepamätá. Podobne na prázdnu sálu pre TREND.sk reagoval dánsky spravodajca, ktorý pri európskych inštitúciách pracuje už takmer tridsať rokov.

Pripravovaná zmluva TTIP vyvoláva kontroverzie, pretože v nej nejde len o zrušenie ciel na dovoz a vývoz tovarov a služieb medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ale aj o harmonizovanie veľkého množstva príslušnej regulácie. Tá vzájomnému obchodu taktiež vytvára bariéry, napríklad v prípadoch, keď sa musí jeden produkt nákladne certifikovať na dvoch trhoch naraz.

Ostrou kritičkou dohody sa s postupom času stala slovenská poslankyňa socialistov Monika Flašíková Beňová (zvolená za Smer-SD). Väčšina ostatných slovenských europoslancov TTIP podporuje, pretože by mohol pomôcť slovenskej exportne orientovanej ekonomike. „TTIP je kľúčová zmluva pre podporu rastu a zamestnanosti v EÚ a nastavenie štandardov svetového obchodu,” myslí si Ivan Štefanec (SDKÚ-DS).

Rokovania o obchodnej a investičnej zmluve za Európu vedie Európska komisia, ktorá odporúčania Európskeho parlamentu môže, ale nemusí vziať do úvahy. V konečnom dôsledku ale budú europoslanci finálny návrh zmluvy ratifikovať. V súčasnosti teda ide aj o to, aby zmluva TTIP neskončila ako kontroverzný návrh medzinárodnej zmluvy o ochrane intelektuálneho vlastníctva (ACTA), ktorý europarlament nakoniec ako celok odmietol.

Svojich odporcov si rýchlo našiel aj TTIP. Väčšine europoslancov sa napríklad nepáči spôsob rozhodovania sporov medzi súkromnými investormi a vládami formou arbitráží (takzvaný ISDS, Investor-State Dispute Settlement). Ten by mal byť nahradený stálym verejným medzinárodným investičným súdom.

Iným kritikom sa zasa nepozdáva upúšťanie od prísnych štandardov ochrany životného prostredia. Podľa uniknutých dokumentov napríklad EÚ kvôli tlaku USA ustúpila z plánov prísnejšieho schvaľovania používania pesticídov v poľnohospodárstve. Celoeurópska petícia proti pripravovanej obchodnej a investičnej zmluve má už viac ako dva milióny podpisov.