Európsky parlament jasnou väčšinou hlasov schválil obchodnú dohodu Európskej únie s Britániou, čím definitívne potvrdili jej platnosť. Podľa zverejnených výsledkov utorkového hlasovania podporilo zmluvu, ktorá od začiatku roka funguje v provizórnom režime, 660 poslancov, proti ich hlasovalo päť. Schválenie dohody vzápätí ocenili lídri ďalších únijných inštitúcií, podľa britského premiéra Borisa Johnsona je to posledný krok na dlhej ceste k novým vzťahom.
Dohovor, ktorý odbúrava väčšinu colných bariér a uľahčuje obchod medzi dvadsaťsedmičkou únijných krajín a Britániou, podpísali obe strany krátko pred koncom roka, na ktorého prelome Británia európsky blok po 47 rokoch opustila. EP uznal, že dohoda ochráni záujmy EÚ a zároveň uľahčí život ľuďom aj firmám na oboch stranách Lamanšského prielivu. Europoslanci si však v súbežne schválenej rezolúcii vymienili, že únia bude rázne riešiť akékoľvek porušenie pravidiel zo strany Británie.
Brexit zasiahol londýnsku City oveľa viac, než sa čakalo, tvrdí štúdia
Podľa väčšiny europoslancov je samotný odchod Británie stratou, zmluva však rieši situáciu najlepším možným spôsobom. „Môže sa stať základom, na ktorom postavíme nové vzťahy EÚ a Spojeného kráľovstva zamerané na budúcnosť," podotkol po hlasovaní predseda europarlamentu David Sassoli. Súhlas europoslancov vzápätí uvítala predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, ktorá prisľúbila, že Brusel dohliadne na to, aby Londýn svoje záväzky rešpektoval.
Rada europoslancov pred hlasovaním kritizovala, že Londýn podľa EÚ porušuje časť predošlej dohody o samotnej podobe brexitu. Problém vidí najmä v odklade kontrol niektorých tovarov, ktorú mali britské úrady vykonávať pri jeho ceste z Veľkej Británie do Severného Írska. Táto dohodnutá prax má zabrániť vzniku tvrdej hranice a novému rastu napätia medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Ursula von der Leyenová pred hlasovaním prisľúbila, že komisia na dodržiavanie pravidiel dohliadne.
Britom prudko padol vývoz do Európskej únie. Odchod zo spoločného trhu na výhru nevyzerá
Schválenie dohovoru ocenil aj predseda Európskej rady Charles Michel, podľa ktorého ním začína nová éra vzťahov s Britániou. Podobne sa vyjadril aj šéf britskej vlády.
„Tento týždeň je posledným krokom na dlhej ceste, ktorý priniesol stabilitu do našich nových vzťahov s EÚ ako kľúčovými obchodnými partnermi a blízkymi spojencami, zvrchovane rovnocennými," vyhlásil Johnson. Spomínané porušovanie dohody už predtým obhajoval s tým, že ide iba o dočasné kroky a Londýn uprednostňuje dohodu pred prípadnými právnymi krokmi Bruselu.
Zmluva, ktorú potvrdili poslanci, okrem obchodu upravuje tiež spoluprácu v mnohých ďalších oblastiach vrátane bezpečnosti, dopravy či energetiky. Krajiny EÚ sa koncom minulého roka dohodli na jej provizórnej platnosti bez súhlasu EP, ktorý chcel čas na preštudovanie dokumentu.