Poslanci Európskeho parlamentu podporujú čo najrýchlejšie spustenie fondu krízovej pomoci pre krajiny Európskej únie, ktorého zásadnú časť budú v utorok schvaľovať. Únijné štáty by podľa návrhu podporovaného veľkou väčšinou europoslancov mali peniaze venovať predovšetkým na modernizáciu ekonomík, zmiernenie následkov pandémie či prevenciu ďalších podobných kríz. Prvé peniaze z fondu obnovy v celkovom objeme 750 miliárd eur by krajiny mohli dostať v druhej polovici roka.

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas tlačovej konferencie klubu Za ľudí na 23. schôdzi Národnej rady SR v Bratislave 26. januára 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Remišová odmieta tvrdenie, že miliardu eur z eurofondov nerealokovali

Poslanci budú v utorok večer hlasovať o nariadení, ktoré stanovuje parametre väčšinovej časti tohto balíka (672,5 miliardy eur). Takzvaný nástroj na podporu oživenia a odolnosti bude Európska komisia rozdeľovať členským krajinám na základe ich národných plánov reflektujúcich požiadavky Bruselu.

„Sú to peniaze na modernizáciu našich ekonomík. Aby boli čistejšie a zelenšie, aby boli digitálnějšie inovatívnejšie, modernejšie. Preto je veľmi dôležité, ako s nimi naložíme," povedal v utorkovej debate jeden zo spravodajcov návrhu Siegfried Muresan z najsilnejšej ľudovej skupiny v EP. Text, na ktorom sa podieľali aj zástupcovia ďalších hlavných poslaneckých frakcií, počíta so šiestimi piliermi, do ktorých by štáty mali únijné peniaze investovať. Je medzi nimi podpora prechodu ku klimaticky šetrnej ekonomike, digitalizácia, stimuly pre firmy postihnuté krízou, sociálna pomoc, posilnenie zdravotnej starostlivosti a podpora mladých ľudí.

Michal Kaliňák
Neprehliadnite

Brusel nás upozornil na problémy s eurofondmi, informuje ZMOS

„Žiadna z investícií podporených týmto fondom nesmie poškodiť životné prostredie," vyhlásila socialistická spravodajkyňa návrhu Eider Gardiazabalová. Zdôraznila, že na návrh poslancov má ísť 37 percent peňazí z balíka do podpory ekologicky udržateľného hospodárstva, čo je viac ako pôvodne zamýšľala komisia. Europoslanci presadili tiež to, aby už tento rok mohli štáty dostať 13 percent svojich celkových podielov na fondu v rámci predfinancovania, zatiaľ čo pôvodne to malo byť percent desať. Najväčšími príjemcami z fondu budú Taliansko a Španielsko.

Návrh, o ktorom budú zákonodarcovia hlasovať v utorok večer, podporila veľká väčšina členov hospodárskeho a rozpočtového výboru, očakáva sa preto jeho hladké schválenie. Nariadenie musia následne schváliť aj členské štáty, s ktorými sa na jeho podobe zástupcovia EP už predbežne dohodli. Aby si mohla komisia bezprecedentne požičať peniaze do fondu na finančných trhoch, musia ešte všetky členské krajiny odsúhlasiť navýšenie stropu rozpočtových zdrojov, ktoré umožnia spoločný dlh v najbližších rokoch splácať.