Veľkoobchodné ceny plynu v Európe v piatok vzrástli a zvýšia sa aj za celý týždeň, keďže trh zápasí s klesajúcimi zásobami a obmedzenejšími dodávkami po strate ruských tokov.

Cena referenčného európskeho kontraktu s dodávkou vo februári sa na burze TTF v Amsterdame pohybuje okolo 50 eur za megawatthodinu. Za celý týždeň kontrakt smeruje k zisku v rozmedzí štyroch až piatich percent, čo bude už tretí týždeň po sebe, keď si pripíše zisk, a to aj pri nízkych objemoch obchodovania. Európske ceny plynu sa pohybujú blízko 14-mesačného maxima.

Zásobníky v regióne sú aktuálne naplnené na 72 percent, čo je menej než 86 percent v rovnakom období vlaňajška. Aj keď v Európe existuje len malé riziko nedostatku plynu, napätá ponuka spôsobí, že zásoby sa vyčerpajú viac ako minulý rok, čo skomplikuje ich plnenie pred ďalšou vykurovacou sezónou.

Kontinent je v súčasnosti čoraz viac vystavený kolísaniu trhu, keďže sa stáva závislým od dodávok skvapalneného zemného plynu, pričom akékoľvek prerušenia v globálnych závodoch na vývoz LNG môžu toto kolísanie zvýšiť.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Budno - Zamestnanci stoja počas slávnostného otvorenia nového plynovodu Baltic Pipe v obci Budno na severovýchode Poľska v utorok 27. októbra 2022. Novým plynovodom sa bude prepravovať nórsky plyn cez Dánsko. Jeho cieľom je posilniť energetickú bezpečnosť Európy po tom, ako Rusko prerušilo dodávky plynu Varšave, keďže odmietla požiadavku Moskvy na platby v rubľoch. Plynovod Baltic Pipe má kapacitu 10 miliárd kubických metrov (m3) ročne a je prepojením na potrubie Europipe II, ktoré spája N
Neprehliadnite

Rast cien plynu v Európe po konci tokov cez Ukrajinu sa zmiernil