Ešte v roku 2000 boli francúzsky, taliansky, španielsky či britský systém zdravotnej starostlivosti hodnotené ako najlepšie na svete. O vyše dve desaťročia neskôr sa tento obraz zmenil. Príčinou je oklieštené financovanie v kombinácii s rastúcimi nákladmi na starostlivosť o starnúce obyvateľstvo.

Čoraz starší nie sú len pacienti, ale aj lekári. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila starnutie zdravotníckych pracovníkov v Európe za „časovanú bombu“. Vo Francúzsku je takmer polovica lekárov staršia ako 55 rokov. V Taliansku lekárska asociácia predpovedá, že približne 100-tisíc lekárov z verejného sektora v priebehu nasledujúcich štyroch rokov odstúpi z funkcie z dôvodu veku a odíde do dôchodku.

Nielen obdobie pandémie, ale aj nedávna zima bola jednou z najhorších z hľadiska šírenia nákazlivých chorôb. Ku koncu vlaňajška pohotovosti zaplnili pacienti s chrípkou, covidom aj inými respiračnými vírusmi. Takmer každá krajina v EÚ hlásila nedostatok antibiotík a základných liečiv. V čase, keď treba navýšiť zdravotnícky personál, sa deje opak. Zdravotnícki odborníci od Ríma po Berlín opúšťali svoje pozície kvôli obavám z nadpráce aj nízkym platom.

Migrujúci lekári

Situáciu ešte zhoršili narastajúce štrukturálne problémy. Mimo veľkých miest je čoraz ťažšie nájsť lekára primárnej starostlivosti alebo nemocničnú pohotovosť so špecializovaným vybavením. Lekári aj zdravotné sestry z odľahlejších chudobných regiónov sa v rámci jednotného európskeho trhu často s vidinou lepšieho zárobku presúvajú do bohatších krajín.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa