Zisky Nórska z predaja plynu a ropy tento rok zrejme dosiahnu nové výšiny. Poďakovať sa za to môže vyšším cenám fosílnych palív, za ktoré môže už takmer rok trvajúca ruská vojna na Ukrajine, píše spravodajský portál CNBC.
Toto nafukujúce sa bohatstvo postavilo Oslo do jedinečnej pozície, keďže veľa európskych národov má problém zvládnuť najhoršiu energetickú krízu v regióne za posledné desaťročia, zatiaľ čo Nórsko na nej čoraz viac bohatne.
Situácia rozprúdila debatu o medzinárodnej spravodlivosti, v rámci ktorej mnohí spochybňujú férovosť toho, že sa Nórsko na úkor iných krajín nabaľuje na rekordne vysokých ziskoch z ropy a plynu.
Nórski opoziční poslanci, poprední miestni ekonómovia či dokonca titáni nórskeho energetického priemyslu vyzvali vládu, aby šla svetu príkladom a naliala svoje zisky z predaja fosílnych palív do nového medzinárodného fondu solidarity, ktorý krajinám pomôže naplniť ich klimatické ciele.
Nórske ministerstvo financií očakáva, že sa zisky z predaja plynu a ropy tento rok vyšplhajú na 1,38 bilióna nórskych korún (120 miliárd eur). Krajina tým prekoná minuloročný rekord, keď zisky dosiahli 1,17 bilióna korún.
„Sú to vojnové zisky,“ argumentuje riaditeľ think-tanku Norwegian Climate Foundation Lars-Henrik Paarup Michelson. Nórsko bohatne, zatiaľ čo väčšina európskych krajín je pre vojnu čoraz chudobnejšia. Michelson sa preto obáva, že Oslo si pokazí svoju medzinárodnú reputáciu, keď sa rozhodne si nadmerné zisky z ropy a plynu ponechať. Krajina riskuje, že ju na politickej scéne začnú považovať za egocentrickú, varuje riaditeľ.
„Situáciu sme určite ani nevytvorili, ani sa nám nepáči,“ reaguje Eivind Vad Petersson, zástupca nórskeho ministra zahraničných vecí. Podľa neho je pre energetickú bezpečnosť Európy životne dôležité, aby Nórsko udržiavalo vysoké úrovne ťažby ropy.
Petersson si takisto nemyslí, že je na mieste Nórsko označovať za krajinu, ktorá na vojne zarába. „Plne si uvedomujeme, že nárast našich príjmov je nepriamym dôsledkom, no túto nálepku odmietam,“ dodal zástupca ministra.
Nórsko si podľa neho uvedomuje zodpovednosť, ktorú so sebou tieto zdroje prinášajú, a úlohou krajiny je chrániť ich a myslieť pri tom na významnú úlohu, ktorú v rámci energetickej bezpečnosti Európy zohráva.