Európe sa stále darí dovážať veľký objem nafty, hoci Európska únia začiatkom mesiaca zaviedla embargo na dodávky tohto paliva z Ruska. Dovoz nafty do Európy by tak vo februári mohol mierne prekonať januárovú úroveň, najmä vďaka dodávkam z Blízkeho východu a Ázie. Tie by sa vo februári mohli vyšplhať na maximum za sedem rokov. Vyplýva to z odhadov analytickej spoločnosti Vortexa.

„Absencia ruských barelov pravdepodobne otvorila príležitosť pre dodávateľov pôsobiacich východne od Suezu," uviedla podľa agentúry Bloomberg analytička Pamela Mungerová zo spoločnosti Vortexa.

EÚ embargo na dovoz ropných produktov z Ruska zaviedla 5. februára. Už o dva mesiace skôr vstúpilo do platnosti embargo na ruskú ropu.

Embargá sú súčasťou reakcie EÚ na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu.
Európa pre blížiace sa embargo začala už v závere minulého roka dovoz nafty výrazne zvyšovať. Ziskové marže pri nafte v Európe tento mesiac postupne klesajú, k čomu prispievajú dostatočné dodávky a nižší dopyt súvisiaci s miernou zimou, uvádza Bloomberg.

Rusko bolo dlhé roky hlavným dodávateľom nafty do Európy. Produkcia európskych rafinérií nepostačuje na pokrytie dopytu zo strany veľkého množstva naftových automobilov v Európe.

Vlani sa Rusko podľa údajov spoločnosti Refinitiv podieľalo na dovoze nafty do Európy takmer polovicou, hoci sa európske krajiny aj podniky snažili obmedzovať obchodné vzťahy s Ruskom.

Ďalšie dôležité správy

JB 10 Archív Frankfurt - Na archívnej snímke z 13. októbra 2022 nákladné auto prechádza okolo čerpacej stanice vo Frankfurte nad Mohanom. Ceny ropy vo štvrtok ráno 16. decembra klesli po výraznom zvýšení v predchádzajúcich dňoch. Prevádzka dôležitého ropovodu Keystone, cez ktorý sa dopravuje ropa z Kanady do USA, sa totiž čiastočne obnovila. Ďalším faktorom bol nečakane výrazný nárast ropných rezerv v USA. FOTO TASR/AP

FILE - A truck parks at a gas station in Frankfurt, Germany, early Thursday,
Neprehliadnite

Tlak vlád na ropné spoločnosti začína mať nežiadúce účinky. Naftári odsúvajú dekarbonizáciu