Šéfovia najväčších európskych telekomunikačných firiem začali rozhovory o vytvorení celoeurópskych infraštrukturálnych sietí, ktoré by nahradili rozdrobené národné trhy. Znamenalo by to, že v Európe by mohla vzniknúť hŕstka nadnárodných operátorov, ktorí by ponúkali služby za rovnaké ceny pre všetkých zákazníkov. S odvolaním sa na anonymné zdroje blízke rozhovorom to napísal denník Financial Times. Diskusie medzi operátormi sú reakciou na tlak zo strany Európskej komisie. Zatiaľ prebiehajú v čisto teoretickej rovine a sú v skorom štádiu.
Na rozhovoroch sa podľa informácií FT zúčastnili predstavitelia najvýznamnejších telekomunikačných firiem na kontinente, vrátane šéfov spoločností Deutsche Telekom, France Télécom, Telecom Italia a Telefónica. Tieto firmy pôsobia prostredníctvom národných dcér prakticky v celej Európe.
Rozdrobeným firmám sa podľa šéfov ťažko inovuje a ťažšie na ne dolieha kríza. Európsky telekomunikačný trh by sa v prípade spojenia sietí operátorov do nadnárodných jednotiek podobal na prostredie v USA alebo Číne, kde si navzájom konkurujú tri či štyri veľké firmy.
Aj v prípade, že by operátori boli ochotní radikálne zmeniť podobu svojho biznisu v Európe, bol by celý proces dlhý a náročný. Snahu spájať firmy do nadnárodných celkov by mohli napadnúť telekomunikačné a regulačné úrady v jednotlivých členských krajinách. Firmy by tiež museli preskákať cez mínové pole finančných a obchodných regulácií.
Európske regulačné úrady sa na spájanie operátorov na národnej úrovni pozerajú s nevôľou pre obavy z postupnej monopolizácie trhu. Eurokomisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia však naznačil, že regulátori by mohli byť viac otvorení cezhraničnému spájaniu, ktoré nepovedie k zníženiu celkového počtu konkurenčných subjektov na trhu.
Napriek existujúcim prekážkam je podľa ľudí z odvetvia citovaných FT začiatok diskusií na tému spájania významným krokom.
Zdroj: SITA / AP
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP