Objem plynu v európskych podzemných zásobníkoch (PZP) klesol na približne 56 percent. K 25. januáru bol stav v rezervoároch o 7,75 percentuálneho bodu menší ako priemer za päť rokov. Vykurovacia sezóna sa však začala už 29. októbra 2024, o desať dní skôr ako predchádzajúca.
Odčerpávanie sa počas aktuálneho teplého obdobia spomalilo. EÚ od začiatku vykurovacej sezóny využila z PZP viac ako 46 miliárd kubických metrov. Napriek tomu ešte zostáva 62,3 miliardy m3, čo je štvrtá najvyššia úroveň pre január.
Dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) z terminálov do európskeho systému prepravy sa v januári v porovnaní s koncom decembra zvýšili. Zariadenia na spätné splyňovanie a jeho ďalšie prečerpávanie do plynovodov sú v súčasnosti vyťažené na 40 percent svojej kapacity.
Podľa analytikov Únia po ukončení tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu od prvého januára skúma štyri primárne trasy na jeho dodávku. Prvá zahŕňa dovoz cez Nemecko, ktorý však závisí od jeho schopnosti podstatne zvýšiť kapacity na prepravu LNG a plynu potrubím z Nórska, Holandska a Belgicka. Táto infraštruktúra ho môže dodať do Rakúska, Českej republiky a na Slovensko. Druhá cesta zahŕňa Poľsko, čo by mohlo uľahčiť prístup z Nórska pre krajiny strednej Európy.
Tretia trasa vedie cez Taliansko na sever do Rakúska a ďalej na Slovensko. Poslednou je balkánska, ktorou sa prepravuje plyn z Turecka do južnej a strednej Európy. Jeho ceny stúpli o 4,3 percenta a dosiahli takmer 51 eur v prvý obchodný deň po tom, čo Ukrajina prestala prepravovať ruský zemný plyn do strednej Európy. Dohoda o tranzite cez ukrajinské územie vypršala prvého januára 2025. Očakáva sa, že Európa ukončí súčasnú zimnú sezónu bez vážnych prerušení dodávok. Ale jej zásoby budú pravdepodobne značne vyčerpané. To skomplikuje snahy doplniť zásobníky pred ďalšou zimou na 90 percent, čo je cieľová úroveň v EÚ. To povedie k vyšším cenám počas nasledujúcej sezóny.
Ďalšie dôležité správy
