Keď je zlé počasie, posledná vec, ktorú chcete robiť, je prechádzať z lekárne do lekárne a hľadať základné lieky, ako je sirup proti kašľu a antibiotiká. Napriek tomu mnohí ľudia v celej Európe, ktorí čelia mimoriadne drsnému zimnému obdobiu, musia robiť práve to. Informuje o tom Politico.
Od konca roku 2022 krajiny EÚ hlásia vážne problémy pri získavaní niektorých dôležitých liečiv, pričom väčšina z nich ich má teraz nedostatok. V prieskume uskutočnenom v lekárňach v 29 európskych krajinách vrátane členov EÚ, ako aj Turecka, Kosova, Nórska a Severného Macedónska, takmer štvrtina krajín oznámila nedostatok viac ako 600 liekov a 20 percent uviedlo 200 až 300 liekov.
Belgické úrady hlásia nedostatok takmer 300 liekov. V Nemecku je to 408, zatiaľ čo v Rakúsku sa momentálne v lekárňach nedá kúpiť viac ako 600 liekov. Taliansky zoznam je ešte dlhší – obsahuje viac ako 3-tisíc liekov, hoci mnohé z nich sú rôzne variácie toho istého lieku.
Ktorých liekov sa to týka?
Antibiotiká - najmä amoxicilín, ktorý sa používa na liečbu respiračných infekcií - sú nedostatkové. Iné triedy liekov, ako aj sirup proti kašľu, detský paracetamol a lieky na krvný tlak, sú tiež vzácne.
Prečo sa to deje?
Ide o kombináciu zvýšeného dopytu a zníženej ponuky. Sezónne infekcie – predovšetkým chrípka a respiračný syncyciálny vírus (RSV) – začali skoro a sú silnejšie ako zvyčajne. Existuje tiež nezvyčajne silné prepuknutie choroby hrdla Strep A u detí. Odborníci sa domnievajú, že vysoká úroveň aktivity chorôb súvisí so slabším imunitným systémom v dôsledku blokád. Táto ťažká zima po pár pokojných rokoch (s výnimkou covid-19) zastihla výrobcov liekov nepripravených.
Inflácia a energetická kríza takisto zaťažujú farmaceutické spoločnosti a ovplyvňujú ponuku. Minulý rok spoločnosť Centrient Pharmaceuticals, holandský výrobca aktívnych farmaceutických zložiek, uviedla, že jej závod produkuje o štvrtinu nižšiu produkciu ako v roku 2021 v dôsledku vysokých nákladov na energiu. V decembri firmu InnoGenericics, ďalšieho výrobcu z Holandska, zachraňovala vláda po vyhlásení bankrotu, aby továreň zostala otvorená.
Výsledkom je podľa spoločnosti Sandoz, jedného z najväčších výrobcov na európskom generickom trhu, obzvlášť „napätá situácia v zásobovaní“. Hovorca povedal, že medzi ďalších vinníkov patrí nedostatok surovín a obmedzenia výrobných kapacít. Dodali, že Sandoz je momentálne schopný uspokojiť dopyt, ale „čelí výzvam“.
Ako reagujú vlády?
Niektoré krajiny brzdia export, aby ochránili domáce zásoby. V novembri grécky regulačný úrad pre lieky rozšíril zoznam liekov, ktorých ďalší predaj do iných krajín – známy ako paralelný obchod – je zakázaný. Rumunsko dočasne zastavilo vývoz niektorých antibiotík a liekov proti bolesti pre deti. Začiatkom januára Belgicko zverejnilo dekrét, ktorý umožňuje úradom zastaviť vývoz v prípade krízy.
Tieto zmrazenia môžu mať vedľajšie účinky. Európska komisárka pre zdravie Stella Kyriakidesová požiadala v liste gréckeho ministra zdravotníctva Thanosovi Plevrisovi, aby vzal do úvahy účinky zákazov na tretie krajiny. „Členské štáty sa musia zdržať prijímania vnútroštátnych opatrení, ktoré by mohli ovplyvniť vnútorný trh EÚ a zabrániť prístupu k liekom pre tých, ktorí to potrebujú v iných členských štátoch,“ napísala.
Nemecká vláda zvažuje zmenu zákona, aby zmiernila požiadavky na obstarávanie, ktoré v súčasnosti nútia zdravotné poisťovne nakupovať lieky tam, kde sú najlacnejšie, pričom dodávky sústreďujú do rúk niekoľkých cenovo najkonkurencieschopnejších výrobcov. V Nemecku zašiel prezident Nemeckej lekárskej asociácie tak ďaleko, že vyzval na vytvorenie neformálnych „blších trhov“ s liekmi, kde by ľudia mohli dávať svoje nepoužité lieky pacientom, ktorí ich potrebovali. A vo Francúzsku a Nemecku začali lekárnici vyrábať svoje vlastné lieky – aj keď je nepravdepodobné, že by to znamenalo veľký rozdiel, vzhľadom na rozsah nedostatku.
Dokáže to EÚ napraviť?
Teoreticky by EÚ mala byť pripravenejšia ako kedykoľvek predtým na riešenie celoblokovej krízy. Nedávno aktualizovala svoju legislatívu tak, aby riešila zdravotné hrozby vrátane nedostatku liekov. EMA dostala rozšírené právomoci na monitorovanie nedostatku liekov. A bol zriadený úplne nový orgán, Úrad pre pohotovostnú pripravenosť a reakciu v oblasti zdravia (HERA), s právomocou ísť na trh a nakupovať lieky pre celý blok.
Nie všetci však súhlasia s tým, že je to ešte také zlé. Minulý štvrtok sa EMA rozhodla, že nebude žiadať Komisiu, aby vyhlásila nedostatok amoxycilínu za „veľkú udalosť“ – oficiálnu značku, ktorá by vyvolala nejaké (obmedzené) opatrenie v rámci celej EÚ – s tým, že súčasné opatrenia zlepšujú situáciu.
Pracovná skupina Európskej agentúry pre nedostatok liekov by mohla vo štvrtok rozhodnúť, či odporučí, aby Komisia vyhlásila nedostatok liekov. Riadiaca skupina EMA by mala právomoc požadovať od dodávateľov údaje o zásobách liekov a výrobnej kapacite a vydávať odporúčania, ako zmierniť nedostatok.
Najvyššia predstaviteľka Komisie pre zdravotníctvo Sandra Gallinaová na vystúpení pred zdravotným výborom Európskeho parlamentu povedala, že chce „trochu zavrhnúť myšlienku, že existuje obrovský nedostatok“ a uviedla, že sú dostupné alternatívne lieky.
Iní veria, že situácia sa časom zlepší. „Myslím, že sa to vyrieši samo, ale to závisí od vrcholu infekcií,“ povedal Adrian van den Hoven, generálny riaditeľ loby za generické lieky Medicines for Europe. „Ak sme dosiahli vrchol, ponuka sa rýchlo vyrovná. Ak nie, pravdepodobne to nie je dobrý scenár.“