Katarský minister pre energetiku Saad al-Kaabi varoval, že Európa túto zimu síce bude mať dostatok plynu na výrobu elektriny a vykurovanie, no výzva príde v roku 2023, keď budú jeho rezervy značne vyčerpané, píše The Financial Times.
Podľa ministra bude v prípade tuhej zimy situácia „budúci rok oveľa horšia“ a energetická kríza môže trvať až do polovice tohto desaťročia, ak bude ruská vojna na Ukrajine pokračovať a ruský prezident Vladimir Putin znovu nespustí dodávky plynu.
„Nadchádzajúca zima bude vďaka naplnenosti zásobníkov v pohode,“ povedal Kaabi, ktorý šéfuje štátnej plynárenskej spoločnosti QatarEnergy. Problémom podľa neho bude budúci rok, keď budú tieto zásoby značne vyčerpané.
„Problémom bude budúci rok, ten nasledujúci a všetky ďalšie až do roku 2025,“ predpovedá minister.
Nové objemy až v roku 2025
Mnoho európskych krajín s Katarom rokovalo o dodávkach skvapalneného zemného plynu (LNG), pretože krajina patrí k najväčším vývozcom tejto suroviny na svete. Ide o súčasť snahy týchto krajín zbaviť sa závislosti od ruského plynu. Kaabi však varoval, že si nevie predstaviť budúcnosť, kde by do Európy neprúdil žiadny ruský plyn.
V prípade naplnenia tohto scenára by bol podľa neho problém obrovský a trval by veľmi dlho. Ak krajiny nezačnú stavať obrovské jadrové elektrárne či nepovolia spaľovanie uhlia a fosílnych palív, tak kontinent jednoducho z dlhodobého hľadiska nebude mať dostatočné objemy na pokrytie chýbajúcich tokov ruského plynu.
Nahradenie všetkých dodávok tohto plynu do Európy by si ročne vyžadovalo 112 miliónov ton LNG, čo sa rovná takmer tretine toho, čím v súčasnosti trh disponuje.
Katar zvyčajne vyváža 70 percent svojho LNG do ázijských krajín na základe dlhodobých fixných zmlúv. Kým sa krajine nepodarí spustiť nové projekty, tak bude do Európy schopná odkloniť iba 10 až 15 percent svojej súčasnej produkcie.
Kaabi však podotkol, že žiadne nové projekty primeranej veľkosti nezačnú s ťažbou skôr ako v roku 2025, keď QatarEnergy začne na trh dodávať ďalších 16 miliónov ton plynu ročne.
Podmienkou je dlhodobosť
Katar s Nemeckom v marci podpísal predbežnú dohodu, no rokovania skomplikovali nezhody v otázke dĺžky zmlúv. Dauha údajne o rozšírení dovozov rokuje aj s Francúzskom, Španielskom, Talianskom, Belgickom, Poľskom a so Slovenskom.
QatarEnergy uprednostňuje uzatváranie dlhodobých zmlúv, ktoré jej ponúkajú väčšiu istotu vzhľadom na to, že krajina do energetickej infraštruktúry investuje miliardy dolárov. Ázijský kupci, s ktorými Katar spolupracuje, zvyčajne uzatvárajú zmluvy na 15 až 20 rokov.
Minister Kaabi vysvetlil, že rokovania s európskymi krajinami ovplyvňujú najmä výzvy, ktorým miestne vlády čelia v otázke toho, ako čo najlepšie prostredníctvom obstarávania zabezpečiť fixné zmluvy na dodávky plynu v prostredí, kde sú energetické spoločnosti v súkromnom vlastníctve.
Varoval takisto, že Európa musí upustiť od myšlienky, že plyn nie je z dlhodobého hľadiska potrebný. Narážal tým na snahy kontinentu odkloniť sa od fosílnych palív a prejsť na obnoviteľné zdroje.
Každý, kto investuje do plynárenského odvetvia, počíta v tejto súvislosti s horizontom od 25 do 40 rokov, dodáva Kaabi, podľa ktorého bude pre investorov ťažké zapojiť sa, ak tomu vlády nevyjadria svoju podporu.