Európa bude mať v najbližších desiatich rokoch aj nasledujúcom období dostatok plynu, a to napriek rozhodnutiu Spojených štátov pozastaviť schvaľovanie nových projektov na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG). Uviedli to predstavitelia EÚ zodpovední za energetiku a analytici. Niektoré podniky a lobistické skupiny z plynárenského sektora však varovali, že krok USA by mohol ohroziť globálnu energetickú bezpečnosť a podkopať snahy o znižovanie emisií.

Biely dom minulý týždeň uviedol, že schvaľovanie je potrebné pozastaviť pre zastarané kritériá, ktoré už dostatočne nezohľadňujú ekonomické a klimatické dopady projektov. Export LNG zo Spojených štátov v posledných rokoch prudko rastie a po útoku Ruska na Ukrajinu sa krajina stala najväčším vývozcom skvapalneného plynu na svete. Vlani podľa Bieleho domu zhruba polovica vývozu smerovala do Európy a administratíva amerického prezidenta Joea Bidena ubezpečuje, že dodávky spojencom budú cez existujúcu infraštruktúru pokračovať.

Spotreba plynu v EÚ by sa mala znižovať

Hovorca Európskej komisie oznámil agentúre Reuters, že rozhodnutie USA nebude mať v strednodobom období žiadne dopady na bezpečnosť zásobovania plynom v Európskej únii. Dovoz LNG z USA pomohol Európskej únii vysporiadať sa s výpadkami v dodávkach ruského plynu po začatí ruskej invázie na Ukrajinu. Hoci bolo schvaľovanie nových projektov pozastavené, budú sa podľa analytikov v USA kapacity na vývoz zvyšovať. „V USA existuje rad projektov, ktoré sú už vo výstavbe, alebo už získali povolenie,“ uviedol analytik Jacob Mandel zo spoločnosti Aurora Energy Research.

Spotreba plynu v krajinách EÚ by sa, naopak, mala dlhodobo znižovať pre odklon od fosílnych palív. Vzhľadom na predpokladaný silný dopyt v iných častiach sveta si však LNG pravdepodobne nájde svojich odberateľov, napísala agentúra Reuters. „EÚ sa stane regiónom s klesajúcou spotrebou plynu,“ uviedla Anne-Sophie Corbeauová z Centra pre globálnu energetickú politiku.

Niektorí označili rozhodnutie za „znepokojivé“

Spoločnosť Uniper, ktorá je najväčším nemeckým obchodníkom s plynom, však uviedla, že rozhodnutie USA by mohlo mať v budúcnosti negatívne dôsledky pre energetickú bezpečnosť Nemecka aj celej Európy, a to napríklad vo forme rastu cien v dôsledku nedostatočného objemu plynu na trhu.

Medzinárodná plynárenská únia (IGU) označila rozhodnutie za „veľmi znepokojivé“. Dodala, že rozhodnutie „poškodí globálnu energetickú bezpečnosť a znižovanie emisií“. Americké plynárenské združenie LNG Allies vyzvalo Washington, aby ponechal na rozhodnutí trhu, ktoré nové LNG projekty by sa mali realizovať. „Väčšina energetických prognóz predpovedá, že globálny rast dopytu bude ešte mnoho rokov pokračovať,“ uviedlo. „Ak tento dopyt neuspokoja dodávky z USA, obráti sa krajina, ktorá potrebuje zemný plyn, späť k Rusku? Alebo k uhliu?“ dodalo.

Ďalšie dôležité správy

Ciesterna na prevoz LNG je registrovaná na Slovensku, plyn však vozí do Čiech.
Neprehliadnite

Dopyt po plyne vzrastie o 2,5 percenta, predpovedá Medzinárodná agentúra pre energetiku