Európsky parlament sa v utorok z bezpečnostných dôvodov rozhodol zakázať čínsku videoaplikáciu TikTok na mobilných telefónoch svojich zamestnancov.

Po Európskej komisii a Rade Európskej únie je EP poslednou euroinštitúciou, ktorá prijíma takéto opatrenie. Zákaz používania aplikácie TikTok sa podľa vyjadrenia nemenovaného predstaviteľa EP pre Reuters bude vzťahovať aj na súkromné ​​zariadenia s pripojením na e-mailový servis europarlamentu a iným komunikačným sieťam inštitúcie.

EK a Rada EÚ prikázali svojom funkcionárom a zamestnancom odinštalovať aplikáciu TikTok pre obavy v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Kongres USA už vlani v decembri schválil zákaz používania TikToku na služobných zariadeniach svojich zamestnancov. Biely dom z dôvodu hrozby pre národnú bezpečnosť v pondelok nariadil zamestnancom federálnych úradov, aby si do 30 dní túto aplikáciu odinštalovali zo všetkých pracovných zariadení. Aj Kanada v pondelok oznámila, že zakazuje používanie aplikácie TikTok na služobných mobilných telefónoch a iných zariadeniach.

Aplikáciu už zakázala aj India, v EÚ k tomuto kroku samostatne pristúpilo Dánsko. Holandsko vlani v novembri odporučilo ministerstvám a vládnym agentúram, aby sa aplikácii TikTok vyhýbali a zastavili na nej úradnú komunikáciu. Má to platiť dovtedy kým spoločnosť ByteDance neupraví svoju politiku ochrany údajov.

Aplikácia TikTok má v 32 krajinách Európy asi 15 miliónov užívateľov.

Ďalšie dôležité správy

TikTok
Neprehliadnite

Dánsky parlament vyzval poslancov a zamestnancov, aby si odinštalovali TikTok