Európsky parlament v stredu prijal akt o ochrane slobody novinárov a nezávislosti médií, ktorý má prvýkrát na úrovni Európskej únie napomôcť ich ochrane pred politickým a ekonomickým zasahovaním. Má tiež zabezpečiť transparentnosť vlastníctva médií a ich financovania. Nová norma podľa niektorých europoslancov predstavuje aj signál Maďarsku, Slovensku či Grécku, kde sa médiá stretávajú s problémami.

Akt zakazuje okrem iného používanie špionážnych počítačových programov (spyware) proti novinárom. „S výnimkou presne definovaných prípadov“, štátne orgány nebudú môcť vyvíjať na novinárov akýkoľvek nátlak, aby im prezradili svoje zdroje, a európske médiá sa budú môcť brániť pred svojvoľným obmedzovaním alebo vymazaním obsahu veľkými internetovými platformami, uviedla tlačová správa EP. Obrátiť sa bude možné na Európsky zbor pre mediálne služby, ktorý vznikne na základe aktu.

„Je to signál pre Slovensko, že všetky európske krajiny zdieľajú slobodu a demokraciu a nechcú, aby akákoľvek krajina Európskej únie túto slobodu médií menila,“ vyhlásil český poslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s odvolaním sa na postup vlády Roberta Fica voči verejnoprávnym médiám a premiérovu snahu obmedzovať nezávislé médiá, ktoré považuje za nepriateľské. „Zahrávať sa s verejnoprávnymi a nezávislými médiami vždy vedie k diktatúre a treba na to Slovensko pomerne jasne a tvrdo upozorniť,“ dodal.

Nemecká poslankyňa z klubu európskych ľudovcov Sabine Verheyenová (CDU), ktorá je spravodajkyňou normy, v rozprave spomenula zavraždenie novinárky Daphne Caruanaovej Galiziovej v roku 2017 na Malte a ohrozenie slobody tlače v Maďarsku. „Európsky zákon o slobode médií je našou odpoveďou na tieto hrozby,“ povedala. „Význam plurality médií pre fungujúcu demokraciu ani nemožno dostatočne oceniť,“ zdôraznila.

Podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová na záver debaty pripomenula zavraždenie novinára Jána Kuciaka v roku 2018 na Slovensku, kde odhaľoval korupčné aféry späté s politikou. „Dnes tu hovoríme o akte o slobode médií a keď pomyslím na situáciu a vývoj na Slovensku, tak sa mi chce povedať, že včera bolo neskoro,“ povedala Jourová. „V každej krajine by mali byť naozaj silné médiá verejnej služby, a nie médiá, ktoré budú slúžiť ako hlásne trúby strany a vlády,“ dodala s tým, že Európska komisia vývoj na Slovensku detailne sleduje.

Ďalšie dôležité správy

Budova RTVS.
Neprehliadnite

RTVS vidí za návrhom zmien snahu o účelové ovládnutie verejnoprávnych médií