Občania EÚ podporujú opatrenia prijaté vlani na ochranu spotrebiteľov a podnikov pred kolísaním cien energií, na podporu energetickej bezpečnosti a zelenej transformácie, ako aj opatrenia prijaté v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu. Vyplýva to zo zverejneného bleskového prieskumu Eurobarometra.

Prieskum naznačil, že existuje široký konsenzus medzi občanmi EÚ, pokiaľ ide o podporu priemyslu čistých technológií, ako aj opatrenia prijaté v reakcii na inváziu Ruska na Ukrajinu.

Podľa 86 percent respondentov bolo dôležité prijať opatrenia na európskej úrovni, aby sa obmedzil vplyv rastúcich cien energie na spotrebiteľov a podniky. Rovnaký počet tvrdí, že treba spoločný postup, pokiaľ ide o podporu udržateľného využívania prírodných zdrojov, 82 percent opýtaných podporuje spoločné nákupy plynu štátmi EÚ s cieľom zaistiť bezpečnosť dodávok a 81 percent je za budovanie partnerstiev s globálnymi aktérmi, ako sú Spojené kráľovstvo, USA, Japonsko a Austrália.

Európania chcú menšiu závislosť od Ruska

Ďalej, 80 percent Európanov chce zníženie nadmernej obchodnej závislosti od krajín ako Rusko alebo Čína a zvýšenie konkurencieschopnosti európskeho priemyslu čistých technológií.

Opatrenia EÚ zamerané na urýchlenie digitálnej transformácie a zabezpečenie ochrany spotrebiteľov považuje za dôležité 77 percent respondentov a opatrenia zamerané na zvyšovanie odolnosti hospodárstva EÚ víta 76 percent Európanov.

Až 86 percent respondentov si myslí, že zariadenia na skladovanie plynu v EÚ by sa mali naplniť, aby sa zabránilo riziku nedostatku, 85 percent tvrdí, že EÚ by mala podporiť výrobu čistých technológií v členských štátoch, a 79 percent sa domnieva, že opatrenia EÚ by sa mali zamerať na zníženie spotreby energie. Až 75 percent Európanov by podporilo financovanie zo zdrojov EÚ spoločných obranných projektov na rozvoj obranných spôsobilostí a technológií.

Veľká väčšina Európanov (85 percent) sa domnieva, že vojna na Ukrajine poukazuje na to, že Únia potrebuje zaistiť svoju energetickú a hospodársku bezpečnosť, 75 percent chce zintenzívniť vojenskú spoluprácu medzi členskými štátmi. A 71 percent tvrdí, že aj naďalej treba prejavovať solidaritu s Ukrajinou.

Podpora integračných snáh Ukrajiny

Celkom až 86 percent respondentov súhlasí s tým, aby EÚ naďalej poskytovala humanitárnu podporu ľuďom postihnutým vojnou, 77 percent súhlasí s prijímaním ľudí utekajúcich pred vojnou v EÚ a 71 percent podporuje ukladanie hospodárskych sankcií voči Rusku.

Dve tretiny Európanov (67 percent) si myslia, že EÚ by mala podporiť integračné snahy Ukrajiny a 65 percent súhlasí s jej členstvom na jednotnom trhu EÚ. V neposlednom rade sa 65 percent respondentov vyslovilo za finančnú a hospodársku podporu Ukrajiny a 57 percent opýtaných podporuje nákupy a dodávky vojenského vybavenia EÚ pre Ukrajinu.

On-line prieskum Eurobarometra o výzvach a prioritách EÚ v roku 2023 sa uskutočnil v 27 členských štátoch EÚ od 24. do 31. augusta, keď bolo oslovených 26 514 občanov EÚ.

Ďalšie dôležité správy

Európania sa snažia šetriť svoje cestovateľské rozpočty. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o dôsledok narastajúcich nákladov, ktorým musia domácnosti v súčasnosti čeliť
Neprehliadnite

Eurobarometer odhalil nízku úroveň finančnej gramotnosti v Únii