Podľa najnovších údajov sa správanie spotrebiteľov v eurozóne výrazne líši od dynamických amerických domácností, ktoré svojimi vysokými výdavkami prispievajú k rastu hospodárstva USA.
Denník Financial Times napísal, že miera úspor domácností v eurozóne dosiahla v druhom štvrťroku trojročné maximum 15,7 percenta, v porovnaní s 12,3 percentami pred pandémiou. Naopak, v USA klesla miera úspor v rovnakom období na 5,2 percenta, čo je menej ako predpandemický priemer 6,1 percenta.
„Nižšia miera úspor v USA podporila spotrebiteľské výdavky, ktoré sú kľúčovým motorom rastu americkej ekonomiky,“ uviedol Mark Zandi, hlavný ekonóm agentúry Moody's Analytics. „Americký spotrebiteľ sa stal dôležitým hráčom globálneho hospodárskeho oživenia.“
Podľa OECD má hospodárstvo USA v tomto roku rásť o 2,6 percenta, zatiaľ čo eurozóna očakáva rast len 0,7 percenta. Vysoká miera výdavkov v USA pomáha vytvárať nové pracovné miesta, keď v septembri pribudlo 254-tisíc pracovných miest, čím USA prekonali očakávania analytikov.
M. Zandi poukazuje na to, že rast bohatstva amerických domácností podporujú dynamické akciové trhy a vysoké ceny nehnuteľností. V Európe, kde je vlastníctvo akcií menej bežné, má rastúci akciový trh menší vplyv. Navyše, európski majitelia domov sú pod väčším tlakom kvôli vyšším úrokovým sadzbám a kratším obdobiam hypoték v porovnaní s USA, kde sú bežné 15- a 30-ročné hypotéky s pevnou úrokovou sadzbou.
Nathan Sheets, hlavný ekonóm banky Citi, poznamenal: „Americké domácnosti sú spokojné s nízkou mierou úspor, zatiaľ čo európske domácnosti si udržujú opatrný prístup.“
Simon MacAdam z Capital Economics uviedol, že európske domácnosti viac investujú do bývania, čo prispieva k vyššej miere úspor. Zvýšenie miezd zatiaľ nezvýšilo dôveru spotrebiteľov.
K nepriaznivej nálade v Európe prispieva aj závislosť od dodávok energií z Blízkeho východu a eskalácia konfliktov v tomto regióne. Hospodársky rast je tiež slabý – produkcia v Nemecku v poslednom štvrťroku klesla.
„Európania viac šetria, pretože sú stále neistí, pokiaľ ide o budúcnosť, keď je v blízkosti vojna a Nemecko čelí hospodárskemu útlmu,“ uviedol Samy Chaar, hlavný ekonóm banky Lombard Odier. OECD očakáva, že miery úspor v eurozóne zostanú nad predpandemickými úrovňami minimálne do roku 2025.