Európania patria medzi najmenej poistených vo vyspelom svete proti niektorým typom extrémneho počasia a ďalším prírodným katastrofám. Takmer 90 percent škôd spôsobených prírodnými katastrofami nebolo v prvej polovici tohto roka v Európe kryté poistením, napísala v stredu s odvolaním sa na poisťovňu Munich Re agentúra Bloomberg. Kontinent pritom tento rok v lete sužujú horúčavy, lesné požiare a suchá.
V posledných mesiacoch zničili požiare majetok v Grécku, nedostatok zrážok spustošil produkciu paradajok a jahôd v Španielsku, nízka hladina vody narušila lodnú dopravu na rieke Rýn.
Značná časť škôd z celkových 52 miliárd dolárov, ktoré v prvých šiestich mesiacoch roka spôsobili prírodné katastrofy, pripadá na februárové zemetrasenie v Turecku a Sýrii - v krajinách, ktoré Munich Re klasifikuje ako súčasť Európy. Ďalšie škody spôsobili búrky a záplavy v Taliansku a východnej Európe a pokračujúce sucho v Španielsku.
Dôsledky globálneho otepľovania
Pri každej z týchto katastrof bolo v Európe približne 90 percent strát nekrytých poistením. Dôvod bol však v každom z prípadov iný. Napríklad poistenie proti suchu a povodniam si zaobstará málokto. V prípade zemetrasenia straty spôsobilo nedostatočné poistenie a limit poistného plnenia, uviedla Munich Re.
V desaťročnom časovom horizonte je na tom Európa lepšie. V tomto období poistenie nekrylo 63 percent zo škôd spôsobených extrémnymi prejavmi počasia. Za Severnou Amerikou a Áziou však starý kontinent stále zaostáva, uviedla poisťovňa.
„Musíme sa prispôsobiť, aby sme zvládli dôsledky globálneho otepľovania," uviedol člen predstavenstva Munich Re Thomas Blunck. „Výrazne to ilustrujú údaje o škodách za prvý polrok 2023," dodal. Európa sa otepľuje rýchlejšie, ako je celosvetový priemer a jej zlá pozícia v oblasti poistnej ochrany bola v prvej polovici roka druhá za Afrikou.
V regióne Ázie a Tichomoria nebolo poistených 57 percent priamych škôd, v Severnej Amerike 24 percent. V celosvetovom meradle nebolo v tohtoročnom prvom polroku poistených v priemere 61 percent priamych škôd. To je podobný výsledok ako v minulom roku a mierny pokles oproti desaťročnému priemeru 65 percent. Munich Re do svojich výpočtov nezahŕňa nepriame straty, ako je napríklad vplyv cyklónu na cestovný ruch.
Poistné krytie bude ďalej klesať
Medzi prírodné katastrofy patria zemetrasenia a extrémne poveternostné javy ako sú povodne, búrky a sucho, ktoré sú s globálnym otepľovaním čoraz častejšie a závažnejšie. Podľa vyjadrenia Európskej centrálnej banky sa očakáva, že poistné krytie sa bude vzhľadom na prehlbujúce sa zmeny klímy ďalej znižovať - rastúce poistné tlmí dopyt a poisťovne sa sťahujú z obzvlášť ohrozených oblastí.
Krajné prejavy počasia ohrozujú najmä chudobnejšie krajiny, ale ani bohatšie štáty nie sú voči nim imúnne. Americká ministerka financií Janet Yellenová nedávno vyjadrila obavy z nedostatku ochrany v USA, pretože poisťovne sťahujú poistky majiteľov domov v ohrozených oblastiach. Na Novom Zélande vláda ponúka majiteľom domov v ohrozených oblastiach odkúpenie.