Európa nemusí so súčasnou úrovňou zásob zemného plynu prežiť tohtoročnú zimu. Napríklad Nemecko má v podzemných zásobníkoch dostatok plynu na dva až dva a pol mesiaca. Na konferencii o energetike to dnes v Moskve povedal šéf ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller.
Bude v Európe zima?
V dňoch vrcholu zimného dopytu môže Európe chýbať zhruba 800 miliónov metrov kubických zemného plynu denne. To predstavuje tretinu jej spotreby, uviedol Miller s odvolaním sa na odhady nemenovaných analytikov. Gazprom predtým podľa Millera dodával do Európy v čase najvyššieho zimného dopytu 600 miliónov až 1,7 miliardy metrov kubických denne.
Rusko už niekoľko mesiacov obmedzuje dodávky do regiónu pre zhoršenie vzťahov medzi Západom a Ruskom po invázii na Ukrajinu. Miller upozornil, že závislosť Európy od podzemných zásobníkov plynu sa pre zmeny dovozu plynu výrazne zvýšila. V súčasnosti sú európske zásobníky naplnené na 91 percent.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck dnes uviedol, že krajina bude mať tento týždeň naplnené zásobníky plynu na 95 percent. Zároveň však varoval, že plné zásobníky neznamenajú, že Nemecko má zimu zabezpečenú.
Plynové dodávky cez Turecko
Riaditeľ pološtátneho Gazpromu povedal, že oprava poškodených plynovodov Nord Stream si vyžiada najmenej rok. Upozornil pritom, že Rusku stále nebol umožnený prístup do oblasti poškodenia plynovodov, ktorá je v Baltskom mori vo výlučnej ekonomickej zóne Švédska a Dánska.
Miller zopakoval skoršiu výzvu ruského prezidenta Vladimira Putina na vytvorenie európskeho plynárenského uzla v Turecku. Putin dnes na moskovskej konferencii povedal, že Rusko by mohlo presmerovať dodávky určené pre plynovody Nord Stream do Čierneho mora a vytvoriť v Turecku najväčší plynárenský uzol pre Európu. Podpredseda ruskej vlády Alexander Novak neskôr uviedol, že Moskva zváži výstavbu ďalších vetiev plynovodu TurkStream.
Miller vo svojom prejave tiež upozornil, že Gazprom môže rýchlo zvýšiť dodávky na ázijský trh, napísala agentúra Reuters.