V najkritickejšom zimnom období čelia európske krajiny nedostatku mnohých liečiv. Najnovšie napríklad Česká republika hlási chýbajúce antibiotiká, ale aj očné kvapky či analgetiká pre deti. Aj na slovenskom trhu vládne obava z poloprázdnych pultov v lekárňach.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozornil, že výpadky v dodávkach liekov sa na Slovensku dotýkajú celého sortimentu vrátane liekov na chronické ochorenia aj tých určených pre detskú populáciu. A nezáleží na tom, či sú na recept alebo vo voľnom predaji. Nepomôže ani zháňanie liekov za hranicami, pretože podobný problém majú aj inde.

V lekárňach po celom Spojenom kráľovstve, Taliansku a Francúzsku sa prudko míňajú antibiotiká v dôsledku nárastu akútnych chorôb počas zimných mesiacov. Nedostatok amoxicilínu označila britská Asociácia nezávislých lekární za „extrémne alarmujúci“. S obdobnými problémami bojuje aj Poľsko, kde chýbajú navyše aj antiepileptiká a lieky na cukrovku. Nedostupnosť potrebných liečiv hlásia aj v Kanade a Spojených štátoch.

„Tento rok je výnimočný v tom, že aktuálne riešime liečivá, ktoré dlhodobo výpadky nemali. To sú napríklad často zmieňované antibiotiká,“ potvrdila hovorkyňa českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv Klára Brunclíková. „K výpadkom dochádzalo aj predtým, len neboli tak časté alebo netrvali tak dlho,“ uviedol pre web e15.cz hovorca českej siete lekární Benu Marek Hubač.

Dôvodov je viac

Dôvodov výpadkov je viac od vysokej spotreby cez chýbajúce obalové materiály až po tlak na nízku cenu. ŠÚKL za jednu z hlavných príčin nedostupnosti liekov považuje aj technické dôvody, keďže úraduje energetická kríza a s tým súvisiace zvýšené náklady na výrobu, nedostatočné kapacity, zmeny vo výrobných procesoch, nedostatok personálu či zistené nedostatky v kvalite.

Kameňom úrazu je však aj logistika a omeškanie vstupných surovín vrátane účinných látok alebo logistické a distribučné obmedzenia. Mimoriadne situácie, ako napríklad covidová pandémia alebo vojenský konflikt na Ukrajine, navyše spôsobili intenzívnejší dopyt po určitých liekoch a zároveň priniesli obmedzenia v distribúcii liekov, ako aj výpadky personálu pre práceneschopnosť. Trh bojuje aj s častým neúčelným hromadením liekov pacientmi. Objavuje sa aj nárazovo zvýšený dopyt po niektorých typoch liekov – napríklad v čase rozšírenia respiračných ochorení alebo pri výpadku konkurenčných produktov.

Za dostupnosť liekov na Slovensku nás zodpovedá držiteľ rozhodnutia o registrácii alebo výrobca. Zákon im ukladá povinnosť zabezpečiť, aby bol liek dostupný na trhu v dostatočnom množstve počas celého trvania zaradenia lieku v zozname kategorizovaných liekov, upozornil ŠÚKL.

Silná závislosť na iných

Nedostatok liekov do značnej miery spôsobuje aj fakt, že väčšina sveta je závislá na Číne a Indii, odkiaľ pochádza 60 až 80 percent surovín potrebných pri výrobe medikamentov. Dodávateľské reťazce, ktoré výrazne narušila pandémia, v súčasnosti nestíhajú uspokojovať zvýšený dopyt. Čína sa s ochorením covidu-19 stále nedokáže vyrovnať a donedávna uplatňovala prísnu politiku nulovej tolerancie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa