Európska únia nezvláda boj proti korupcii; čoraz častejšími sú škandály a podvody. Posledným príkladom je korupčná kauza v Litve. „Udialo sa to v retro štýle,“ smeje sa koordinátorka Špeciálnej vyšetrovacej služby (STT) Ruta Kaziliunaiteová, protikorupčnej policajnej jednotky.
V novembri minulého roka odsúdili bývalého lídra Hnutia liberálov za prijímanie úplatkov od výkonného predstaviteľa konglomerátu MG Baltic, ktorý podniká v obchode a nehnuteľnostiach. Nešlo o skryté prevody na schránkové firmy, ale o staromódne balíky peňazí v hotovosti. STT našla 242-tisíc eur ukrytých v dome a aute poslanca. Obaja muži sa odvolali, informuje The Economist.
V boji proti korupcii je Litva jedným z premiantov Európskej únie. Korupciu je náročné zmerať, no berlínska organizácia Transparency International vyhodnocuje, do akej miery zostávajú jednotlivé krajiny bezúhonné. Litva sa zlepšila zo 48. miesta v roku 2012 na 34. v roku 2023. Európske výskumné centrum pre boj proti korupcii (ERCAS), ktoré meria verejnú integritu a transparentnosť, zaraďuje Litvu medzi najlepších 20 krajín v oboch oblastiach.
Úspech tejto krajiny je v rámci EÚ skôr výnimkou. Litva a jej baltskí susedia, Estónsko a Lotyšsko, sa dramaticky zlepšili, no iné postkomunistické krajiny nie. Situácia v Poľsku sa medzi rokmi 2015 a 2023 za vlády populistov skôr zhoršila. Rumunsko síce uväznilo tisíce skorumpovaných úradníkov, ale mnohých nahradili iní. V Bulharsku, Česku a na Slovensku majú oligarchovia prevahu nad prokurátormi. Za vlády Viktora Orbána sa Maďarsko stalo tak skorumpovaným ako niektoré krajiny Afriky a Blízkeho východu, píše ďalej Economist.
Slovensko prehráva boj proti korupcii a premiéra Roberta Fica to netrápi, píše Politico
Bývalý sovietsky blok nie je jediným regiónom, ktorý robí starosti. Nádeje, že južná Európa sa zmení na škandinávsku, sa nenaplnili. Korupcia, ktorá vyšla na povrch v Španielsku počas globálnej finančnej krízy, viedla k slabým reformám. Taliansko sa po škandáloch vlády Silvia Berlusconiho síce zlepšilo, ale len minimálne.
Ešte horšie je, že problémy neobišli ani inštitúcie EÚ. Koncom roku 2022 belgická polícia zatkla niekoľkých členov Európskeho parlamentu a ich asistentov za prijímanie úplatkov od Kataru a zabavila takmer milión eur v hotovosti. Podľa holandskej investigatívnej organizácie Follow The Money mala etické problémy až štvrtina europoslancov.