Európe sa podarilo zaplniť medzeru, ktorú za sebou zanechali chýbajúce toky ruského plynu, dodávkami zo Spojených štátov. Tie však s narastajúcim deficitom nebudú schopné držať krok, píše agentúra Bloomberg.
Problémom bude budúci rok
Spojené štáty zabezpečujú 40 percent dovozov skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európy. Budúce leto nimi kontinent vykompenzuje iba zlomok chýbajúcich dodávok z Ruska. To znamená, že bez ruského plynu bude náročné opätovne vybudovať zásoby tejto suroviny.
Pre Európu bolo kľúčové zabezpečiť si pre seba dodávky, ktoré Ázia ako najväčší kupca nepotrebuje. Aby však bola schopná aj naďalej pokryť svoje potreby, musí pre predajcov ostať atraktívnym trhom a úspešne získať až 70 percent svetových spotových dodávok – primárne zo Spojených štátov.
Znižovanie tokov ruskej ropy kontinent pocíti oveľa viac budúci rok, čo si podľa agentúry bude vyžadovať viac dodávok LNG, ako aj „vytrvalé odstraňovanie dopytu“.
„Americké dodávky sú mimoriadne citlivé na cenu a poputujú na prémiový trh, ktorým Európa ostane, pokiaľ Ázia nezvýši svoj dopyt,“ vysvetlil Arun Toora, analytik z Bloombergu.
Neisté dodávky
LNG budúci rok plne nenahradí stratené toky ruského plynu do Európy.
Jedným z problémov je skutočnosť, že dodávok amerického LNG je iba obmedzené množstvo. Výpadok v rámci texaského projektu Freeport bude mať za následok, že vývozy tohto plynu sa tento rok zvýšia o menej než očakávaných 12 percent a v roku 2023 budú rásť podobným tempom.
Ďalším problémom je neistota v oblasti toho, kam tento plyn poputuje. Hlavným energetickým spoločnostiam a obchodníkom sa podarilo zabezpečiť si väčšinu amerických vývozov a zarezervovať si aj budúce dodávky. To znamená, že ich môžu poslať tam, kde sú ceny najvyššie. Namiesto do Európy teda môžu ísť napríklad do Číny, ak tam uvoľnenie covidových opatrení nakopne miestny dopyt.
„Spojené štáty budú musieť v priebehu nasledujúcich pár rokov rozšíriť svoju vývoznú kapacitu LNG a EÚ zas bude musieť rozšíriť svoju kapacitu dovozov,“ píše sa v štúdii spoločnosti Rystad Energy.