Európa sa prebúdza do nepríjemnej reality. Čoskoro totiž môže pri podpore Ukrajiny prísť o amerického mecenáša, píše Politico.
Konzervatívci sú odhodlaní vyhrať nadchádzajúce voľby do Kongresu, čím by sa americké financovanie vojnových snáh Ukrajiny mohlo v roku 2023 výrazne znížiť.
Európa musí pridať
Už bez toho bolo náročné presvedčiť európskych členov NATO, aby zo svojej ekonomiky vyčlenili dve percentá na výdavky na obranu. Teraz sa krajiny musia postaviť novému tlaku, pretože USA chcú, aby túto hranicu posunuli ešte vyššie.
Republikáni aj naďalej opakujú svoju starú známu mantru – Európa musí pridať. Jedným z členov tohto tábora je aj predstaviteľ americkej snemovne Tim Burchett, podľa ktorého musia spojenci USA „začať riešiť problém na svojom vlastnom dvore“, než krajinu začnú „žiadať o vyššiu mieru angažovanosti“.
Strašiak Čína
Európske vlády sa pre Ukrajinu buchli po vrecku ako nikdy predtým a ochotne jej otvorili dvere svojich vojenských skladov. Aj napriek tomu ich Washington úrovňou svojej pomoci ďaleko prevyšuje.
Republikáni na tento priepastný rozdiel radi poukazujú a nezabúdajú pritom zdôrazniť skutočnosť, že ruská vojna na Ukrajine podľa nich predstavuje oveľa väčšiu hrozbu pre Európu než USA.
Ak Kongres padne do rúk týchto konzervatívcov, Washington môže začať udávať nový tón.
Podľa Burchetta je strašné, čo Rusi robia, no trvá na tom, že pre USA predstavujú oveľa väčšiu hrozbu drogové kartely a Čína než dianie na Ukrajine.
Nálada vo Washingtone
Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prisľúbili európske vlády vyčleniť na výdavky na obranu viac ako 200-miliárd eur.
Spojenci NATO si už v roku 2014 dali za cieľ do desiatich rokov naliať do obrany dve percentá svojho HDP. Čoraz viac vlád začína tento sľub brať vážne, no Bidenova administratíva aj napriek tomu tlačí na navýšenie týchto výdavkov.
Hranica dvoch percent je presne tým, „čo sme od spojencov očakávali“, povedal začiatkom mesiaca americký minister obrany Lloyd Austin.
Pre európskych lídrov bude ťažké vyhovieť americkým ambíciám, keďže už teraz doma bojujú s viacerými ekonomickými problémami.
Bidenova administratíva v tejto otázke doteraz komunikovala zmierlivo. V budúcich mesiacoch sa to však môže zmeniť. Najmä vtedy, ak konzervatívci vo voľbách uspejú.
Riaditeľ európskeho programu v rámci Centra pre strategické a medzinárodné štúdia Max Bergmann vysvetľuje, že v Amerike prevláda pocit, že všetku prácu robí ona, a nie Európa.
Brusel je bez obáv
Podľa politikov v Bruseli sa však niet čoho obávať. Ak by sa republikánom podarilo získať si v kongresových voľbách väčšinu, podľa europoslanca Davida McAllistera to v otázke podpory Ukrajiny bude mať vplyv len diskusie o druhu dodávaných zbraní. „Prezident si v oblasti zahraničnej politiky udržiava značnú kontrolu,“ dodáva.
Europoslanec poukázal na to, že Európa už zvyšuje svoje investície do obrany a svoju pomoc Kyjevu. Vo svojom argumente sa odkázal na iniciatívu EÚ, v rámci ktorej blok organizuje výcviky ukrajinských vojakov, ako aj na nedávne navýšenie eurofondov s cieľom vykompenzovať členským štátom ich dodávky vojenského zariadenia na Ukrajinu.