O spoločný európsky systém protivzdušnej obrany, ktorý navrhol nemecký kancelár Olaf Scholz, prejavili záujem najmä štáty z východnej časti EÚ. Informoval o tom v stredu nemecký týždenník Der Spiegel. Medzi týmito krajinami je aj Slovensko, uviedla na svojom webe rakúska spravodajská stanica Puls 24.

Spoločné vyhlásenie o zámere realizovať rozsiahly projekt by popri zasadnutí ministrov obrany NATO, ktoré bude v stredu a vo štvrtok v Bruseli, malo podpísať najmenej 12 krajín. Podľa diplomatov sú to Belgicko, Bulharsko, Česko, Estónsko, Fínsko, Holandsko, Litva, Lotyšsko, Nórsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Podpísanie vyhlásenia avizovala v sobotu na návšteve Litvy nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. Účastníkov projektu nemenovala, no vyjadrila nádej, že sa pridajú aj ďalšie štáty vzhľadom na súčasné „medzery" v protivzdušnej obrane v Európe.

Poľsko sa na projekte podľa magazínu Der Spiegel nechce podieľať a sústredí sa na vlastný systém protivzdušnej obrany. Záujem nemá ani Francúzsko, ktoré sa spolieha na odstrašujúci účinok svojho jadrového arzenálu.

Scholz v auguste v prejave o svojej vízii pre EÚ uviedol, že spoločný systém protivzdušnej obrany by bol bezpečnostným prínosom pre celú Európu a tiež lacnejším a efektívnejším riešením ako sú samostatné systémy jednotlivých krajín. Iniciatíva je reakciou na ruskú agresiu voči Ukrajine.

Ďalšie dôležité správy

PK 44 Ramstein - Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas rokovania Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny na základni Ramstein v Nemecku 8. septembra 2022. FOTO TASR/DPA

08.09.2022, Rheinland-Pfalz, Ramstein: NATO-Generalsekretär Jens Stoltenberg kommt zur Ukraine-Konferenz auf der US-Airbase Ramstein. Foto: Boris Roessler/dpa +++ dpa-Bildfunk +++
Neprehliadnite

NATO chce prioritne poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany