Európa by mala dohnať Spojené štáty v opatreniach na podporu hospodárskeho rastu. Uviedol to podľa agentúry Reuters francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Nový americký prezident Joe Biden minulý mesiac podpísal balík stimulačných opatrení v hodnote 1,9 bilióna dolárov. Ekonomiku plánuje podporiť taktiež investíciami do infraštruktúry v hodnote 2,3 bilióna dolárov.
Kľúčový index amerických akcií S&P 500 sa prvýkrát dostal nad 4-tisíc bodov
„Americký stimulačný plán demonštruje ambície," uviedol Le Maire pri prejave v Ženeve. „Najlepšou odpoveďou na ambície USA nie je bojovať s nimi, ale vyrovnať sa im," dodal. Nové americké stimuly teraz podľa agentúry Reuters zatieňujú fond obnovy Európskej únie v objeme 750 miliárd eur, ktorý má európskym ekonomikám pomôcť dostať sa z krízy spôsobenej opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu.
Pretože niektoré európske krajiny svoje koronavírusové reštrikcie sprísňujú, objavujú sa výzvy na urýchlenie a rozšírenie stimulačných opatrení. Podľa francúzskeho ministra financií by sa Európa mala sústrediť na čo najrýchlejší návrat ekonomickej aktivity na predkrízové úrovne, a nie na obnovenie zdravia verejných financií, píše Reuters. „Nemali by sme uviaznuť v zložitých výpočtoch týkajúcich sa toho, či by sme rozpočtovú disciplínu mali obnoviť v januári alebo až v septembri 2022," uviedol Le Maire.