Dánsky ekonóm Bjørn Lomborg, v rozhovore pre magazín CNN Prima NEWS uviedol, že vojna na Ukrajine nám ukázala, že Európska únia je zásadne závislá na ruskom plyne.
Obrovské množstvo bridlicového plynu
Ďalej tiež uviedol, že Európa by sa mala pozrieť na svoje vlastné zdroje. Podľa jeho slov totiž máme obrovské množstvo bridlicového plynu, ktorého by malo byť viac, než majú Spojené štáty.
„Práve Spojené štáty vykonali doslova revolúciu v ťažbe plynu, ktorý z bridlíc získavajú oveľa lacnejšie ako iné štáty, a navyše sa im vďaka tomu podarilo za poslednú dekádu znížiť emisie skleníkových plynov najviac zo všetkých krajín sveta. Majú dnes plynu toľko, že si mohli dovoliť nahradiť uhoľné elektrárne plynovými,“ vysvetľuje v rozhovore.
Na otázku redaktora, či ako ekonóm navrhuje Európskej únii, aby masívne investovala do zvýšenia ťažobných kapacít vlastného plynu a vlastnej ropy odpovedal, že kroky absolútne podporuje.
„Európa môže posilniť ťažbu v Severnom mori, ale veľké zásoby sú napríklad aj v Poľsku, Rumunsku alebo Francúzsku. To je európsky kľúč k lacnej a nízkouhlíkovej energii. Aj vďaka vojne na Ukrajine by sme si mali uvedomiť, že energetická politika by sa nemala sústrediť len na znižovanie emisií, ale aj na to, aby sme mali spoľahlivé dodávky energie, za ktorú by sme nezaplatili majland. A Európa v tejto chvíli nemá ani jedno,“ dodal Bjørn Lomborg.
Musíme zostať silní
Predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger však pre britskú verejnoprávnu televíziu BBC uviedol, že prípadné odstrihnutie od ruského plynu by mohlo Slovensku spôsobiť viaceré problémy.
„Na druhej strane ale musíme zostať silní. Musíme stáť pri Ukrajine a pomáhať jej, ako je to len možné. Potrebuje našu pomoc," povedal Heger.
Predseda vlády zároveň pre BBC, v programe HardTalk uviedol, že aktuálne robí všetko preto, aby sa Slovensko stalo menej závislé od ruského plynu.