Európska únia sa plánuje vzdať ruského plynu. Zásadnú úlohu v tomto kroku bude zohrávať skvapalnený zemný plyn (LNG), ktorý by mal byť dovážaný z krajín ako Austrália, Katar alebo USA, píše denník iDnes.

Dôležitý obchod

Zemný plyn z Ruska a spoločný obchod s Európou bol pre obe strany dlhé roky veľmi dôležitý. Rusko-ukrajinský konflikt všetko zmenil. Predstavitelia členských štátov Európskej únie hľadajú alternatívu. S tou by mali pomôcť Spojené štáty, ktoré dodávky LNG do EÚ už prisľúbili.

Zmena môže byť komplikovaná. Ruský plyn sa v dohľadom čase nemusí podariť úplne nahradiť, ukazujú posledné odhady. Podľa prezidenta Joea Bidena by USA mali na územie Európy v tomto roku dodať najmenej o pätnásť miliárd kubických metrov LNG viac ako vlani, keď americké dodávky predstavovali celkom 22 miliárd kubických metrov, informuje iDnes.

„Naše sankcie ukazujú, že keď konáme spoločne, sme silnejší. Budeme posilňovať spoluprácu v oblasti humanitárnej i bezpečnostnej, ale aj v energetike. Spolupráca s USA v ochrane dát a súkromia,“ povedala novinárom šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. V súčastnosti EÚ dováža približne 80 miliónov ton LNG za rok.

Navýšenie nepostačí

Spravodajský portál uvádza, že ani pätnásťmiliardové navýšenie nemôže postačiť na úplné odstrihnutie od ruského zemného plynu.

Ročné dodávky plynu z Ruska do Európy predstavovali zhruba 150 miliárd kubických metrov, to USA v dohľadnom čase nedokážu nahradiť. Komplikácia vzniká aj pre dlhodobo dohodnuté kontrakty. Európa sa môže uchádzať asi len o 30 percent z produkcie LNG v USA, tá má za rok 2022 predstavovať 453 miliónov ton.

Situáciu skomplikovali aj americkí ťažiari ropy a plynu, ktorí navýšenie ťažby odmietajú. Dôvodom majú byť ich obavy z možnej cenovej vojny. Najviac totiž zarábajú, keď je cena komodít na svetových trhoch vyššia.

Na úkor iných krajín

Analytici očakávajú, že vyššie dodávky do Európy pôjdu na úkor iných krajín, keďže sedem amerických závodov na výrobu LNG už teraz pracuje na svojich maximálnych kapacitách.

„V najbližšom čase očakávame, že pre vyšší vývoz LNG z USA do Európy bude potrebné niektoré existujúce dodávky z iných krajín presmerovať,“ uviedli pre agentúru Reuters analytici investičnej banky Goldman Sachs.

Podľa odborníkov má Európska únia k dispozícii aj iné možnosti, ako dovoz LNG mierne navýšiť. Pomôcť by mali subvencie a ďalšie dotačné stimuly, vďaka ktorým by za skvapalnený zemný plyn mohli štáty EÚ platiť viac ako ostatné.

Ďalšie dôležité správy

Summit NATO v Bruseli
Neprehliadnite

Európska únia sa dohodla so Spojenými štátmi na zvýšení dodávok LNG do Európy