Svet tento rok čaká boj o dodávky zemného plynu. Pre energeticky náročnú Európu to bude výzva. Americký prezident Donald Trump už stihol EÚ pohroziť obchodnou vojnou, ak nezačne kupovať viac americkej ropy a plynu. Jeho stratégia sa tak výrazne líši od prístupu jeho predchodcu Joea Bidena, ktorého administratíva nedávno varovala, že ďalšie povolenia na export plynu by poškodili ekonomiku USA a zhoršili zmenu klímy.
Spojené štáty v roku 2024 dominovali dovozom LNG do Európy. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová je otvorená myšlienke zvýšiť objemy z USA s cieľom nahradiť plyn z Ruska. Európa však najprv bude musieť prekonať niekoľko prekážok.
Ruské dodávky
Hlavným problémom je neschopnosť bloku odstrihnúť sa od lacnejších ruských fosílnych palív. Európske firmy v roku 2024 doviezli z Ruska rekordné množstvá skvapalneného zemného plynu. „Tento LNG by mal pochádzať zo Spojených štátov,“ reagoval generálny riaditeľ Amerického ropného a plynárenského inštitútu Mike Sommers. Aby Európa pokryla svoj očakávaný dopyt, bude musieť celkovo dovážať až o desať miliónov ton LNG ročne viac, čo oproti roku 2024 predstavuje nárast o desať percent.
Spojené štáty sú presvedčené, že majú viac než dostatok voľnej kapacity na to, aby v európskom energetickom mixe nahradili ruský LNG. Podľa údajov S&P Global Commodity Insights si už Európa zazmluvnila 10,3 milióna ton z amerických závodov vo výstavbe. USA majú pre kupujúcich k dispozícii ďalších 9,5 milióna tony. Tieto objemy presahujú 17 miliónov ton ruského LNG, ktoré EÚ doviezla v roku 2024, a budú pripravené do roka 2029.
S nákladmi opatrne
Ďalším problémom je citlivosť na ceny. Tie sú v Európe zhruba trikrát vyššie než v Spojených štátoch a od ruského vpádu na Ukrajinu v roku 2022 stúpli dvojnásobne. „Cena je rozhodujúca,“ povedal jeden z vysokopostavených predstaviteľov EÚ.
Dovoz LNG z USA si vyžaduje špecializované terminály na zplyňovanie, ktoré sú drahé na výstavbu a prevádzku. Tieto náklady sa často prenášajú na spotrebiteľov, čo ešte viac zvyšuje celkovú cenu energie. Vlády sú preto pri zabezpečovaní nákladných dovozov LNG opatrné. Nechcú totiž ďalej zaťažovať rozpočty domácností.
Anatol Feygin, komerčný riaditeľ houstonskej spoločnosti na export LNG Cheniere Energy, zdôraznil, že ceny LNG v Európe sú úzko späté s globálnymi trhovými podmienkami. Kontinent bude v roku 2025 čeliť konkurencii najmä zo strany ázijských trhov, kde sú krajiny ako Čína a India ochotné zaplatiť za dodávky oveľa viac. To môže viesť k odklonu amerického LNG do Ázie. Táto konkurencia navyše zvyšuje globálne ceny LNG, čo Európe sťažuje zabezpečenie cenovo dostupných dodávok.
Problematická regulácia
Nové metánové regulácie Európskej únie situáciu takisto komplikujú. Blok bude pri dovoze fosílnych palív vrátane LNG vyžadovať podrobné hlásenie o emisiách. Dodržiavanie týchto prísnych noriem môže byť pre dovozcov náročné.
Problémom je, že zariadenia na LNG zriedka získavajú vstupný plyn z jedného vrtu. Importéri z tohto dôvodu nedokážu presne identifikovať príslušného výrobcu a získať od neho potrebné údaje. „Ak nebude možné dodržiavať reguláciu, importéri budú mať problém podpísať zmluvy o predaji a nákupe LNG. Hroziť im môžu vysoké pokuty a poškodenie reputácie,“ dodal Alex Kerr, partner v advokátskej kancelárii Baker Botts.