Dodanie moderných tankov na Ukrajinu je aj naďalej kľúčovou otázkou, ktorej čelia západní spojenci po tom, čo sa ministrom obrany EU minulý týždeň v Nemecku v tejto súvislosti nepodarilo dosiahnuť výrazný pokrok. Najzraniteľnejšia časť dodávacieho reťazca v oblasti výroby týchto zbraní však možno leží na koľajách prechádzajúcich územím nepriateľa, ktorého sa Západ snaží poraziť, píše agentúra Bloomberg.
Rusko je totiž centrom železničnej prepravnej trasy poskytujúcej západným výrobcom stabilné dodávky čínskych kovov potrebných na výrobu mikročipov, elektroniky či munície. Všetky tieto zložky sú potrebné v moderných zbraniach. Ruská prepravná spoločnosť Railways JSC a iní dopravcovia teraz zhromažďujú čoraz väčšie množstvo týchto kovov kľúčových pre európsky obranný priemysel.
Počas prvých deviatich mesiacov roka 2022 stúpol objem čínskych kovov prepravených cez Rusko na 36 074 ton, čo je viac než dvojnásobok toho, čo v roku 2021. Hodnota tohto obchodu v septembri 2022 stúpla o viac než štyri tretiny na 377 milión eur. Vyplynulo to z údajov EÚ, do ktorých mala agentúra Bloomberg možnosť nahliadnuť.
„Je to udivujúce, že aj napriek všetkým sankciám tento dodávateľský reťazec stále funguje,“ povedal zakladateľ firmy Norge Mining Michael Wurmser. Podľa neho to podčiarkuje dôležitosť kovov vzácnych zemín pre kontinent.
Vojna na Ukrajine odhalila, ako veľmi je Európa v otázke obchodov s Čínou závislá od ruských železničných prepravných trás. Aj keď po nich prejde iba zlomok celkového objemu – zhruba tri až štyri percentá – železničná preprava dokáže skrátiť čas dodania až o niekoľko týždňov. Nákladnému vlaku, ktorý vychádza z čínskeho Wuchanu, zaberie cesta do Nemecka iba 16 dní. Po mori by to trvalo dvakrát toľko.
Denne cez Rusko prejde 15 nákladných vozňov a i keď ide iba o malú časť čínsko-európskych obchodov, Moskva by mohla európskym dovozcom spôsobiť starosť navyše, ak by sa rozhodla zvýšiť náklady na prepravu či ju úplne zablokovať.