Celkovo 250 slovenských bytoviek, v ktorých býva 45-tisíc ľudí spotrebuje o tretinu menej tepla, ako pred pár rokmi. Taký je výsledok zvýhodnenej úverovej linky pre spoločenstvá vlastníkov bytov a správcovské spoločnosti pod názvom Slovseff, ktorú krajine počas posledných dvoch rokov ponúkla Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). V tomto programe nielen na zateplenie bytoviek, ale aj na nákup kotlov na obnoviteľné zdroje energií, či na výmeny okien poskytla 60 miliónov eur. Peniaze sú už takmer vyčerpané, no banka prichádza na Slovensko s druhým, ešte objemnejším balíkom úverových zdrojov v rozsahu 90 miliónov eur.
Šanca aj pre firmy
Prvé žiadosti o nové zdroje z programu Slovseff II môžu záujemcovia predkladať prakticky hneď. A to vo štvorici komerčných bánk, ktoré s EBOR spolupracovali aj na prideľovaní úverov z prvého balíka zdrojov. V Slovenskej sporiteľni, VÚB, Tatra banke a Dexii. O tieto zdroje na zníženie spotreby energií a rozvoj obnoviteľných zdrojov sa môžu zaujímať opäť nielen vlastníci bytov a ich správcovské firmy, ale aj podniky z priemyselného sektoru. I keď byty sú prioritou a môžu z 90 miliónov eur využiť štyri pätiny zdrojov. Priemysel iba zostávajúcu pätinu. Po prvom programe Slovseff mohla EBOR tiež skonštatovať, že prispela aj k tomu, že sa v krajine vybudovali nové zdroje na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov s celkovým výkonom 18 megawattov.
Viceprezidentka banky Brigita Schmögnerová hovorí, že Slovensko sa k druhému balíku peňazí dostáva aj pre svoje zaostávanie za štandardom v energetických úsporách vrámci EÚ. „Na Slovensku je energetická náročnosť jeden a pol krát vyššia ako je priemer únie,“ hovorí B. Schmögnerová. Tiež upozorňuje, že zatiaľ čo na Slovensku energie z dovozu činia až 67 percent celkovo celkovej spotreby, priemer EÚ vykazuje 55-percentnú energetickú závislosť na cudzine.
Pomáha grant
Výhodnosť úverovej linky z EBOR spočíva v tom, že úver síce spolupracujúce banky riadne úročia, no po dokončení celého nahláseného projektu bytový dom či priemyselný podnik získa na čiastočné vyplatenie dlžnej sumy nenávratný grant z Medzinárodného fondu na likvidáciu bohunickej jadrovej elektrárne V1. Fond vytvorený bruselskou centrálou Európskej únie totiž v oboch programoch Slovseff úzko spolupracuje s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj a do oboch vložil na nenávratné granty 15 miliónov eur. Grant podporeným bytovkám či fabrikám splatí 10 až 15 percent ich pôvodného úveru. Navyše podporeným žiadateľom oba Slovseffy zabezpečujú na svoje projekty energetické audity, podnikové plány energetických úspor či certifikáty energetickej náročnosti budov.
V konečnom dôsledku sú tak tieto úvery pre žiadateľov podobne výhodné ako domáce zatepľovacie úvery. Tie poskytuje Štátny fond rozvoja bývania z peňazí, ktoré vláda získala z kontroverzného predaja emisných povoleniek. No úvery z EBOR si vyžadujú nepomerne menší rozsah rôznych povolení a tak ich žiadateľ vybaví rýchlejšie. Spolupracujúce komerčné banky ich pritom uvoľňujú v objemoch od 20-tisíc až do 2,5 milióna eur.
Foto na titulke - SITA / Nina Bednáriková