Európska únia zintenzívni spoluprácu s africkými krajinami, ktoré by jej mali pomôcť nahradiť dovoz ruského zemného plynu, a už tento rok znížiť závislosť na Moskve o takmer dve tretiny, píše Bloomberg News.
Krajiny na západe Afriky, ako sú Nigéria, Senegal či Angola, majú podľa dokumentu, ktorý mal Bloomberg k nahliadnutiu, ponúkajú z veľkej časti nevyužitý potenciál na vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), čo sa blok 27 európskych štátov bude usilovať využiť na zníženie svojej energetickej závislosti na Rusku.
Treba sa odpútať
Únia má v úmysle odpútať sa od svojho najväčšieho dodávateľa energií po tom, čo ruské vojská zaútočili na Ukrajinu.
EÚ sa v rámci svojej energetickej stratégie bude tiež usilovať pripraviť sa do roku 2030 na dovoz desať miliónov ton obnoviteľného vodíka, čo je v súlade s jej Zelenou dohodou, ktorej cieľom je urobiť z Európy do roku 2050 klimaticky neutrálny kontinent.
Treba prebudovať vzťahy
Plán EÚ na zvýšenie importu LNG o 50 miliárd kubických metrov a zvýšiť objem plynu prepravovaného plynovodmi o desať miliárd kubických metrov od iných dodávateľov, ako je Rusko, si bude vyžadovať prebudovanie vzťahov s tradičnými dodávateľmi a uzavretie obchodných dohôd s novými exportérmi.
Kľúčovým krokom bude plná implementácia dohody so Spojenými štátmi na dovoz ďalších 15 miliárd kubických metrov LNG v tomto roku, ako aj na dovoz približne 50 miliárd kubických metrov tejto komodity ročne.
Ďalším cieľom je podpis trojstranného memoranda o porozumení medzi EÚ, Egyptom a Izraelom o zvýšení dodávok LNG do Európy, ku ktorému by mohlo dôjsť do leta.
Južný plynový koridor
EÚ tiež plánuje podporiť zdvojnásobenie kapacity Južného plynového koridoru, ktorým sa do Európy dopravuje azerbajdžanský plyn, na 20 miliárd kubických metrov ročne. Viacero dodávok LNG už do Európy presmerovali aj Japonsko a Južná Kórea.
EÚ tiež vytvorila spoločnú pracovnú skupinu s Kanadou, ktorej úlohou je preskúmať možnosti zvýšenia dodávok LNG do Európy z tejto severoamerickej krajiny.